logo

12 Haziran 2012

‘Pembe Metrobüs’ için 60 bin imza

Kadınlara özel metrobüs uygulaması başlatılması için Saadet Partisi öncülüğünde İstanbul’da toplanan 60 bin imza Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na iletildi.

Saadet Partisi İstanbul İl örgütü tarafından metrobüs hattında kadınlara özel “Pembe Metrobüs” uygulamasına geçilmesi için düzenlenen imza kampanyasında toplanan 60 bin imza, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a gönderildi.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Selman Esmerer, bir grup partilinin de katılımıyla Taksim Postanesi önünde yaptığı açıklamada, “Pembe Metrobüs” talebinin tartışılmaz önemde olduğunu söyledi. Metrobüsle seyahat eden kadınların araçlardaki yoğunluktan dolayı çeşitli sıkıntılar ve bu sıkıntılara bağlı hoş olmayan tartışmalar yaşadıklarını aktaran Esmerer, kadın yolcuların, hamile, çocuklu veya yaşlı da olsalar itiş kakışların yaşandığı, nefes almanın bile zor olduğu bu araçlarda seyahat etmek zorunda kaldığını belirtti.

Esmerer, “Bize göre her 3-4 araçtan sonra bir adet pembe renkli metrobüsün, isteyen kadın yolcular için sefere konulması gerekmektedir. İsteyen kadın yolcular normal seferlerdeki araçları, isteyenler de pembe renklileri kullanarak seyahat edeceklerdir. Bu uygulama kadınların olumsuz seyahat koşullarını asgariye indirecek ve hanımlara huzurlu yolculuk etme imkânı sağlayacaktır” dedi.

Açıklamanın ardından İl Başkanı Selman Esmerer, 60 bin imzanın bulunduğu kutuyu, Taksim Postanesi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a gönderdi.

Seferdeki araç sayısının artmaması ve sadece mevcut araçlardan bazılarının “Pembe Metrobüs”e çevrilmesi halinde bu pembe renkli metrobüslerde yaşanacak izdihamın yaratacağı sıkıntılara karşı ne yapılabileceği konusunda ise herhangi bir öneri getirilmedi.

Kaynak: http://www.imc-tv.com/haber-pembe-metrobus-icin-60-bin-imza-3448.html#ixzz1xa0k1GCm

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.