logo

Kutluğ Ataman Arşivi SALT’ta

Sanatçı Kutluğ Ataman’ın ürettiği filmleri ve sanat eserlerini içeren tüm arşivini Salt Araştırma ve saltresearch.org üzerinden incelemek mümkün.

Sanatçı Kutluğ Ataman, arşivinin tamamını SALT Araştırma’ya devretti. Ataman’ın öğrencilik yıllarından başlayarak ürettiği tüm filmleri ve sanat eserlerinden oluşan arşivi, SALT Galata’da bulunan SALT Araştırma’da erişime açıldı. Arşivin içeriğini ayrıca saltresearch.org üzerinden incelemek mümkün olacak.

Yaptığı açıklamada akademik çalışmalar yürüten araştırmacıları kültür üretimiyle buluşturan SALT gibi kurumların gerekliliğine dikkat çeken Ataman, “Şimdiye kadar yaptığım işlerin yanı sıra ilerideki işlerimi de kapsayacak arşivimi tek bir kurum üzerinden paylaşıma sunmak üzere, Türkiyeli sanatçılarailişkin önemli bir altyapı ve birikime sahip SALT Araştırma’ya devrettim” dedi.
Sorbonne ve California Üniversitesi’nde sinema eğitimi alan Ataman, 2004’te Carnegie Museum of Art tarafından prestijli Carnegie Prize’a layık görülmüş aynı yıl Tate Modern’in düzenlediği Turner Prize’a aday dört sanatçı arasında yer almıştı. ‘Karanlık Sular’, ‘Lola ve Bilidikid’, ‘İki Genç Kız’ gibi sinema filmleriyle de tanınan Ataman, ArtAsiaPacific dergisinin 2010 yılı için yayımladığı almanakta “Asya’nın en etkili beş sanatçısı” arasında gösterildi. 2009’da 1 milyon dolarlık Abraaj Capital Art Prize’ın sahibi ve MAXXI, Whitechapel Gallery, Ludwig Museum, Serpentine Gallery, İstanbul Modern, Arter gibi prestijli mekânlarda sergiler açan Ataman’ın işleri MoMA (New York), Tate Modern (Londra), Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (Viyana), Dimitris Daskalopoulos Koleksiyonu (Atina) gibi önemli koleksiyonda yer alıyor.
Geniş kapsamlı bir kütüphane ile fiziki/dijital dokümanları içeren arşivleri bir araya getiren SALT Araştırma, kamuya açık ve ücretsiz. SALT Araştırma’nın kataloglayıp dijital ortama aktardığı arşivler sanat, mimarlık ve tasarım ile sosyal ve ekonomik tarih alanlarını kapsar. Sanat arşivleri arasında Türkiye Sergi Arşivi, İstanbul Bienali Arşivi ve Türkiye Sanatçı Dosyaları bulunuyor. SALT Araştırma ayrıca, Hüseyin Bahri Alptekin ve Ahmet Öktem gibi sanatçı arşivlerini de içeriyor.
Kaynak: 

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.