logo

İzmir’de kürtaj eylemi yapan kadınlara polis müdahale etti

Bakanlık Kurulu’nda bugün tartışılacak kürtaj yasağı için İzmir’de Üniversitelim Kadın Kolektifi ve Halkevci Kadınlar “AKP’nin Bakanlarına kürtaj hakkımızı tartıştırmayacağız” diyerek Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü önünde eylem yaptı. Kürtaj hakkını savunan kadınlara polis müdahale ederek gözaltına aldı.

Üniversiteli Kadın Kolektifi ve Halkevci Kadınlar bugün Bakanlar Kurulu’nda tartışılacak olan ‘Kürtaj’ konusu için, 11.30’da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü önünde ‘Kürtaj hakkımızı AKP’li Bakanlara tartıştırmayacağız’ diyerek eylem yaptı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü önünde ‘Kürtaj hakkımız engellenemez’, ‘AKP elini bedenimden çek’ sloganları atan kadınlar, İl Müdürlüğü’nden bir kadın yetkili ile görüşme talep etti ve ‘özür dilemelerini’ istedi. Ancak kadınlar, İl Müdürlüğü görevlilerinden Vali’nin geleceğini ve Vali ile görüşün cevabı aldı. Kadınlar, “Vali ile görüşmeyeceğiz. Vali “bey” ile hiç görüşmeyeceğiz” diyerek eylemlerine devam etti.

Ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden yetkili bir kadın çıktı ve Halkevci Kadınlar’dan Didem Tosun kadına; “Bugün Recep Akdağ kürtaj yasağı için raporunu hazırladığını söyledi. Siz Recep Akdağ’ın ve Fatma Şahin’in bu düşüncelerine katılıyor musunuz?” diye sordu. İl Müdürlüğü’nden kadın kürtaj konusu ile ilgili fazla bilgisinin olmadığını ve bu konunu muhatabı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü değil diyerek yanıt verdi.

Halkevci Kadınlar ve Üniversiteli Kadın Kolektifi, kadının adını çalarak kurulan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün bir işlevinin olmadığını söyleyerek zincirle bu kurumu kapatmaya çalıştı. Polis kadınların ellerinden zinciri almaya ve İl Müdürlüğü’nün kapatılmasını engellemeye çalıştı. Ancak kadınlar; “ne Recep Akdağ ne Fatma Şahin ne Tayyip Erdoğan ne de AKP’nin Bakanlar Kurulu’na kadınların kürtaj hakkını tartıştırmayacağız” açıklaması yaparak İl Müdürlüğü önünde beklemeye devam etti.
Hiçbir yanıt ve yetkili bulamayan Halkevci Kadınlar ve Üniversiteli Kadın Kolektifi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün işlevsiz olduğunu ve kapanması gerektiğini yumurtalarıyla tekrar gösterdiler.

Ardından yola çıkan kadınlar yolu trafiğe kapattılar. Polis anında kadınlara müdahale ederek kadınları gözaltına aldı.

Kaynak:

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.