logo

11 Haziran 2012

“Tutuklu öğrencilere özgürlük” mitingi

Kadıköy’de öğrencilerin, akademisyenlerin, sanatçıların ve tutuklu öğrencilerin ailelerinin katılımıyla “Tutuklu öğrencilere özgürlük” mitingi gerçekleşti

Halkların Demokratik Kongresi ve Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi’nin çağrıcılığını yaptığı mitinge katılan yüzlerce öğrenci, akademisyenlerin, sanatçıların, ailelerin de desteğiyle,  AKP ‘ileri demokrasisinde’ tutuklu yargılanan 700’ü aşkın öğrenciye özgürlük demek için Kadıköy’de bir araya geldi.

Mitingde ortak metin Kürtçe ve Türkçe okunurken; “Boyundaki poşu, evdeki ders notları, kitaplar, su faturaları, devlet tarafından katledilen öğrencileri anmak, basın açıklamasına katılmak suç olarak kabul ediliyor. Yaşanan bir sınıf savaşıdır. Bugün yapılan, kazanılan haklarımızın geri alınmaya çalışılmasıdır. Devran dönüyor! Ama hava da dönüyor! Terörle mücadele kanunuzu da özel yetkili mahkemelerinizi de başınıza çalacağız. Ya biz arkadaşlarımızı dışarı çıkaracağız. Ya da bütün bir halkı içeri alacaksınız” denildi.

Mitinge katılarak destek veren BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de yaptıkları konuşmalarda TYM ve ÖYM’ye karşı mücadele edeceklerini dile getirerek, öğrenciler AKP’nin kölesi değil, üniversiteler de şirket değil, AKP’den hesabı bu gençlik soracak dedi.

Öğrencime Dokunma kampanyası adına konuşma yapan Galatasaray Üniversitesi Öğretim Görevlisi Verda İrtiş ise Tutuklu öğrencilere karşı bilim üreten üniversite yönetimlerinin suskunluğunun utanç verici olduğunu dile getirerek, “ÖYM’nin hükmünü de, YÖK’ün disiplinini de kabul etmiyoruz, bizim TMK’ya ve ÖYM’ye verecek öğrencimiz yok.” dedi.

Miting Bandista’nın şarkılarıyla sona erdi.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.