logo

11 Haziran 2012

Kadınlar adalet için Konya’daydı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Dilber Keskin’in ailesiyle birlikte, Dilber için adalet istedi.

Dilber Keskin boşanmak istediği kocası tarafından sokak ortasında bıçaklanarak öldürüldü. Öldürmeden önce ise babasını bıçaklayan, Dilber’İ defalarca darp ve tehdit eden M. Yılmaz bu suçlarından sıyrılabilmek için bir de Dilber Keskin ve ailesinden davacı olmuştu.

Bugünkü duruşma, Dilber Keskin’in öldürülmeden önce boşanmak istediği  kocası tarafından uğradığı şiddet ve sürekli aldığı tehdit sebebiyle açılmıştı. Öldürülmeden önce boşanmak istediği kocası tarafından sürekli tehdit alan Dilber Keskin’in ailesi de şikayetçi olmuş ve bu davaların cinayet davası ile birleştirilmesi talebinde bulunmuştu.

Göz göre göre ölüme terkedilmiş

Bu dava Dilber Keskin’in cinayet davası değil öldürülmeden aylar önce açılmış olan boşanmak istediği kocasından gördüğü şiddet ve tehdit davalarından sadece birisi. Dava geçtiğimiz şubat ayındaaçılmıştı. Dava sırasında hakim bile Dilber’in göz göre ölüme terkedildiğini dile getirmiş, tutanaklara da bu şekilde işlemiştir. Çünkü Dilber Keskin defalarca polisten ve savcılardan koruma talebinde bulunmuştur. Hatta devlet koruması altındayken öldürülmüş  olması devletin pek çok kurumu Dilber Keskin’in ölümündem sorumlu oldukları biliniyor.

Davaya müdahil olacağız
Davaya İnsan Hakları Derneği’nden ve Çocuk Hakları Derneği’nden olmak üzere iki avukat katılmıştır. Bir daha ki duruşmasına Kadın Cinayetlerini Durdurcağız Platformu’ndan da bir avukatın daha katılacağı belirtilmiştir. 17 Temmuz’a ertelenen duruşmaya Kadın Cinayetlerini Durdurcağız Platformu’nun takip edeceğini, davaya müdahil olacağını ve Dilber Keskin için ailesiyle omuz omuza mücadele vereceğini açıklamıştır.
Kadınlar Dilber Keskin için adaletin peşinde
Duruşmanın ardından adliyenin önünde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Dilber Keskin’in ailesiyle yaptığı eylem ardından bir basın açıklamasında bulunmuştur. Basın açıklamasında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Çiler Kayabaşı, aile ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gidildiğini, hem o görüşmelerin hem de davanın takipçisi olduklarını belirtti. “Konya’da kadın cinayeti sonucu kaybettiğimiz kadın arkadaşımız Dilber Keskin’in ailesi ile birlikte vereceğimizi mücadelemiz 29 Mayıs Salı günü başladı. 29 Mayıs Salı günü Dilber’in hesabını soran ailesi ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gittik. Bakanlıkla yaptığımız görüşmede Dilber Keskin’in öldürülmesinden sorumlu olan tüm kurumların soruşturulacağına dair aldığımız teminat bizim hala hatırımızdadır. Bizler o görüşmenin takipçisiyiz. Dilber’in ailesi o görüşmenin takipçisi. Kadın cinayeti sonucu kaybettiğimiz kız kardeşlerimizin aileleri ile birlikte, omuz omuza bu yolda yürümeye devam edeceğiz.” dedi.
Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.