logo

11 Haziran 2012

Bir Milyon Yürek Rehabilitasyon Merkezi İçin Birleşiyor

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, 74 milyon nüfuslu Türkiye’de henüz olmayan “Omurilik Felci Rehabilitasyon Merkezi” kurmak için “Bir Milyon Gönüllü” projesini büyük bir destekle başlattı

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, engellilerin yaşam standartlarını artırmak için yürüttüğü onlarca ulusal ve uluslar arası projeyi taçlandırmak ve Türkiye’deki büyük bir eksikliği kapatmak için “Omurilik Felci Rehabilitasyon Merkezi” kurulması için yola çıktı.

İstanbul Sapphire Terasta düzenlenen basın toplantısı ile Türkiye’nin desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getiren Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi Gül Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Galatasaray Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim gibi pek çok isim de destek verdi.

Doktorum programı sunucusu Zahide Yetiş’in sunduğu  basın toplantısında projeyi anlatan TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş, , Türkiye’de her yıl yaşanan 5 bin omurga kırığının 3 bine yakınının omurilik felçlisi olduğuna dikkat çekerek, “Bu sayıyı azaltabilmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle 15 yerde uyarı levhaları koyduk. Şimdi Romatem’in destekleriyle tüm Samsun’dan başlayarak Türkiye kıyılarına uyarı levhalarımızı yerleştireceğiz” dedi.

Avrupa’da her ülkede birkaç tane olan omurilik felçlileri rehabilitasyon merkezinin bulunduğunu fakat 74 milyon nüfuslu Türkiye’de bulunmamasının büyük bir eksiklik olduğunu belirten Baş, “Başlattığımız Bir Milyon Üye kampanyasıyla ayda 2 TL aidat karşılığında bu merkezin gerçekleşmesi için sizler de katkı sunabilirsiniz” diye konuştu.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, kampanyaya ilk mesajı atarak destek olurken, “Ramazan Bey ile uzun yıllardır dostluğumuz sürüyor. Sadece kendisi için yaşamayan, ötekinin de yaşaması için çalışan insanları gönülden alkışlıyorum. Bugün bizden toplumsal bir talepte bulunuluyor. Böyle bir talebi belediye ve sağlık bakanlığı da yapabilirdi. Ancak burada bir başka nüans var. Halkın katılımıyla bir milyon insanın kafasında buna destek vermenin huzuru ve farkındalığı oluşacaktır. Projeyi bu boyutuyla önemsiyorum. Belki tüm Türkiye’den katkı sağlanarak milyonları aşacak bir hareket olacak. Zaten yardım ve yanındakinin elinden tutma kültürü bizim milletimizde var olan bir değer.”

Projeye her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade eden Gül Mutlu ise, “Önemli olan proje yürütücülerine Allah’ın ‘Yürü ya kulum’ demesi’. Bir milyon, hatta daha fazla destek bulunur inşallah diye düşünüyorum. Kendim ilk olarak bir yıllık kampanya bedeliyle destek oluyorum ve valiliğimize bağlı 39 ilçe ile 20 vali muavininin de bizi destekleyeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Kadir Topbaş ile Gül Mutlu’nun sözlerine aynen katıldığını belirten Galatasaray Kulübü Teknik Direktörü Fatih Terim’in “Ramazan Bey merak etmesin, Ramazan’da bu iş biter” sözleri katılımcılar tarafından alkışlandı. “Sosyal projelerde bulunmak bizim kültürümüzde, dinimizde, hepimizde yetişmesinde var. İnsan bu tür projelerle en azından kendisini iyi hisseder” diyen Terim, sözlerini şöyle sürdürdü;  “Hakikaten bayrama kalmamalı bu iş. Tüm spor camiasına seslenmek istiyorum. Böyle güzel projelerde olmak gerekir. 2012 yılında hala böyle bir rehabilitasyon merkezimiz yoksa bunu bir an önce yapmalıyız. Şahsım ve Galatasaray’daki tüm sporcular adına destek vereceğimizi taahhüt ediyorum. Kendilerine bu tutarı en kısa zamanda takdim edeceğiz. Ama tabi ki sesleneceğimiz alan çok daha geniş olacak. Ramazan Bey’in her zaman yanındayız.”

“Bu projeye bir taş da siz koyun” diyen TOFD Başkanı Ramazan Baş, toplantının sonunda projeye destek veren Başkan Kadir Topbaş, Gül Mutlu, Fatih Terim, Gripin Grubu’nu üyeleri ile iş dünyasından katılımcılara sembolik olarak tuğla hediye etti. Katılımcılara simit ve çay da ikram edildi.

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.