logo

11 Haziran 2012

‘’Bildiğinizi okuyamazsınız’’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu her iki haftada bir Cuma günü yaptığı eylemi bu hafta da Taksim Tramvay Durağı’ndan Galatasaray Meydanı’na yürüyerek gerçekleştirdi.

Taksim Tramvay Durağı’ndan Galatasaray Meydanı’na ‘’Kadın cinayetlerini durduracağız’’, ‘’Yaşam hakkımızı alacağız’’ ve ‘’Yaşasın kadın dayanışması’’ sloganlarıyla yürüyen kadınlar Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi İlke Acar okudu.


Yaşam hakkımızı alacağız
Bugün de kadın katillerinden, katilleri koruyan mahkemelerden, kadınların öldürülmemesi için gerekli düzenlemeleri yapmayan yasa yapıcılardan hesap sormak için bu sokaklarda kadın cinayetlerini durduracağız diye haykırıyoruz.

Yaptığı açıklamalarla kadını ayaklar altına alan Başbakan, şimdi de kürtaj hakkını kadının elinden almaya niyetleniyor; bu uğurda tecavüzcülere bile hak veriyor. Başbakan nüfusuna katacağı 3-5 çocuğun hesabını yapadursun, her gün 5 kadın yaşam hakkını kaybetmeye devam ediyor. Ancak biz kadınlar, bizlere dayatılan bu dünyayı kabul etmiyoruz. Kadının hayatını değersizleştirmeye çalışan; kadın cinayetlerini artıran AKP politikalarına karşı çıkıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Bayraktar A.Ş.’nin oğulları öldürüldü ve Başbakan talimatıyla Adli Tıp Kurumu da, Emniyet de üst düzey alarma geçirildi. Adli Tıp Kurumu, Başbakan talimatı olunca, bizzat başkanı eşliğinde yaptığı otopsi ile en hızlı kararı verebiliyormuş. Cinayet Masası kadınlara bir korumayı dahi çok görürken, Bayraktar’lara “özel ekip” kurmuş. Ey başbakan, devlet korumadığı için kaç kadın öldürüldü bu topraklarda, neden bir tanesi için bile talimat vermediniz de, sermayenizin ortaklarına gelince bu kadar hızlı olabiliyorsunuz? Adli Tıp Kurumu ve başkanları, bilimsel kararlar verebilmeniz için hangi talimatı bekliyorsunuz?

 

Tecavüzcülere iyi halden beraat verenler, işlenecek tüm suçlardan sorumludur
AKP’li bakanlar, tecavüze uğrayan kadının kendisini öldürmesini buyururken, hakimler de onlardan etkilenmiş olacak ki, tecavüzcüleri serbest bırakmaya başladılar. İzmir’de tecavüze uğrayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadın arkadaşımızın karar duruşmasında, tecavüzcülere “iyi hal” indirimi uygulanması yetmezmiş gibi, üstüne tecavüzcüler Yargıtay kararı onaylayana dek tahliye edildi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak ilk kez bu davada müdahillik talebimizin kabul edilmesinin ardından, kararı temyiz ettik, mücadelemizi sonuna dek sürdüreceğiz.

 

Soruyoruz: Bakanlığın görevi nedir ?
 Çok çalıştıklarını ve takip ettiğimiz kadın davalarına yetişemediklerini ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yaptığımız son görüşmede yine hatalarını kabul ettiklerini gördük. Gülay Yaşar’ı, Zeynep Yılmaz’ı korumayarak ölmelerinden sorumlu olan Bakanlık, bugün ölümle burun buruna bırakılan arkadaşımız Sibel K.’nın da korunması adına gerekli adımları atmıyor. Sibel arkadaşımızın korunmasını sağlayarak ve tüm kadınların yaşam hakkını sağlayacak yasaları uygulatana, sorumlularını yargılatana kadar, peşlerinde olacağız.

Bizler yalnız bu sokaklardan değil, Konya’dan, Sinop’tan, Kütahya’dan, Zonguldak’tan, İzmir’den, Eskişehir’den, Ankara’dan ve birçok ilden de sesimizi yükseltmeye, karşınızda olmaya ve kadınların hak ettiği dünyayı yaratmaya kararlıyız.

Kadın katillerinin indirim değil ağır ceza alması için adliye önlerinde olacağız
Önümüzdeki hafta, 12 Haziran günü Gülay Yaşar’ın, 14 Haziran günü ise Zeynep Yılmaz’ın davalarının karar duruşmaları görülecek. Gülay Yaşar, koruma talep ettiği eski kocasının evinin penceresinden düşerek hayatını kaybederken, Tarabya Polis Karakolu ise ölümünü “intihar” diyerek kayıtlara geçti. Zeynep Yılmaz ise eski eşi tarafından 19 bıçak darbesiyle vahşice katledilmeden önce defalarca korunma talebinde bulundu. Bizler öldürülen kadın arkadaşlarımızın aileleriyle birlikte kadın katillerine ağır ceza aldırmak için 12 Haziran’da Çağlayan Adliyesi’nde, 14 Haziran’da Bakırköy Adliyesi’nde olacağız.

Hesabımız yalnız katillerle değil, koruma hakkını vermeyen savcılar, korumayan polisler, yaptığımız yasaları uygulatmayan meclisten hesabını soracağımızı, açacağımız idari davalarla cinayetlere ortak olanları açığa çıkartacağımızı buradan da duyuruyoruz.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.