logo

09 Haziran 2012

‘Suç varsa halkındır’

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam edilmesi yönünde oy kullanan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, “TBMM bütün milleti temsil ediyor. Suç varsa halkındır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel,TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu üyeleriyle yaptığı 4 saatlik görüşmede, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idamıyla ilgili “miili irade’nin kararı” dedi

Denizlerin halkın temsilcilerinden oluşan Meclis’in, yani milli iradenin kararıyla asıldığını söyleyen Demirel, “Ben oy veren 276’dan biriyim. Suçu bana yıkamazsınız. TBMM bütün milleti temsil ediyor. Suç varsa halkındır” dedi.

Demirel, “O tarihte milli irade mevcuttur. İdam kararları yargıtay, Meclis ve Cumhurbaşkanı’ndan geçmiştir. Kararı milli irade vermiştir. O milli irade de bütün milleti temsil ediyor. Bugünlerde her fırsatta ‘meşruiyetin kaynağı’ olarak gösterilen milli irade buraya gelince niye sayılmıyor. Ben o milli iradede, 276’da sadece 1’im. Asılsınlar diye propaganda da yapmadım. Keşke böyle olmasaydı ama o günün şartlarında öyle oldu maalesef ve yapılanlar kanuniydi. O gün hükümet de ben değildim. Üstelik darbeden zarar görmüştüm. Halkın oylarıyla kurulan iktidar elimden alınmıştı. Şimdi bunun suçunu, günahını benim üstüme yıkmanın manası var mı? Bu demagoji değil mi?” şeklinde konuştu.

Kaynak: http://www.imc-tv.com/haber-demirel-suc-varsa-halkindir-3422.html#ixzz1xIaocBsX

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.