logo

09 Haziran 2012

4+4+4 kaosu sürüyor

Milli Eğitim Bakanı’nın ‘okul planlamaları’ konusundaki genelgesi yeni eğitim öğretim yılını kaosa sürükleyecek. Genelgeyle milyonlarca öğrencinin seneye nerede okula başlayacağı ya da eski okuluna devam edip etmeyeceği belirsiz hale geldi.

Genelgeyle bugün karne olan milyonlarca öğrenci eski okullarına dönemeyebilir. Önümüzdeki yıl 5. sınıfa başlayacak öğrenciler ortaokul olarak belirlenen okullarda eğitimlerine devam edecek. 1. sınıfa başlayacak öğrenciler de ilkokul olarak belirlenen okullara sadece e-okul üzerinden kayıt yaptıracak.
Genelgeye göre okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarını açma-kapama, ad değiştirme, planlama gibi işlemler 8-15 Haziran 2012  tarihleri arasında valiliklerce yapacak.

EĞER İTİRAZ YOKSA NAKİL YAPILACAK

2012-2013 eğitim öğretim yılında ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler sadece ilkokul olarak belirlenen okulların 1. sınıfına e-okul üzerinden kayıtlarını yapacak. 2011-2012 eğitim yılında 4. sınıfta olup 2012 Eylül ayı itibarıyla 5. sınıfa başlayacak öğrencilerin ise sadece ortaokul olarak belirlenen okullara e-okul üzerinden kayıtlarını yaptıracak.

İmam hatip ortaokuluna gitmek isteyen öğrencilerin velilerinin başvurusu üzerine bu okula kayıtları yapılacak. Bu şekilde kaydı yapılan öğrenciler e-okul sisteminden ortaokula yapılan kaydı düşecek.
2011-2012 eğitim öğretim yılında 1, 2 ve 3. sınıfta olup 2012 Eylül ayı itibarıyla 2, 3 ve 4. sınıfta okuyacak öğrenciler okumakta olduğu okul ortaokula dönüştürülmüş ve ilkokul olarak belirlenen okulun mesafesi fazla değilse ve velilerin de yoğun itirazı bulunmuyorsa, ilkokul olarak belirlenen okula nakilleri yapılacak, aksi halde bulundukları okullarda (mevcut binada) öğrenim görmeye devam edecekler.
2012 Eylül ayı itibarıyla 6, 7 ve 8. sınıfta okuyacak öğrenciler okumakta olduğu okul ilkokula dönüştürülmüş ve ortaokul olarak belirlenen okulun mesafesi fazla değilse ve velilerin de yoğun itirazı bulunmuyorsa, ortaokul olarak belirlenen okula nakilleri yapılacak, aksi halde bulundukları okullarda öğrenim görmeye devam edecekler.”

YİBO’LARDA DÜZENLEME

Aynı bahçe içerisinde ilköğretim okulunun iki binasının olması durumunda öğrenci sayısı dikkate alınarak bu binalardan biri ilkokul, diğeri de ortaokul olarak düzenlenebilecek
YİBO’larda sadece 5-8. sınıf öğrencilerin yatılı olarak kalacak. Taşıma yapılamayan ve okul açılamayan yerleşim birimlerindeki 1-4. sınıf öğrencileri de gerekli düzenlemeler yapılıncaya kadar YİBO pansiyonlarında barındırılabilecek.

KURAYLA ÖĞRENCİ KAYDI YAPILACAK

Gelecek eğitim öğretim yılında imam hatip ortaokullarının sadece 5. sınıfına öğrenci alınacak. 6, 7 ve 8. sınıflara öğrenci alınmayacak.

ORTAOKUL SABAHÇI, İLKOKUL ÖĞLENCİ

Aynı binada ilkokul ile ortaokulun birlikte bulunması ve ikili öğretim uygulamasının zorunlu olması durumunda ortaokullar sabahçı, ilkokullar ise öğlenci olacak. Bu sene ilköğretim 8. sınıfta olup SBS sonuçlarına göre yerleştirilecek ortaöğretim kurumları dışında kalan öğrenciler kendi tercihlerine göre genel ya da meslek liselere kayıt yaptıracak.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.