logo

08 Haziran 2012

Hava saldırısında ölenler için özür

Afganistan’da bir NATO hava saldırısında sivillerin öldürüldüğünü önce inkâr eden NATO, haberin görüntüler eşliğinde yayınlanmasından sonra kabul etti, özür diledi.

Afganistan’daki NATO askerlerinin komutanı General John Allen, ülkenin doğusundaki Logar eyaletinde düzenlenen hava saldırısında sivillerin ölmesi nedeniyle özür diledi. Allen’ın açıklaması, çarşamba günü (6 Haziran) düzenlenen saldırıda sivillerin öldüğüne ilişkin haberlere NATO’dan gelen ilk doğrulama oldu. ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, Logar’da düzenlenen hava saldırısında sivillerin ölümüyle ilgili iddiaların soruşturulduğunu açıklamıştı.

El Cezire tarafından dün geçilen özel haberde, hava saldırısıyla vurulan köyden görüntüler eşliğinde, tanıklara dayanılarak, 18 sivilin bombardımdanda öldüğü bildirilmişti. İnkâra olanak bırakmayan bu görüntüler öncesinde NATO tarafından yapılan ilk açıklamada sivillerin öldüğüne ilişkin bilgiler yalanlanmıştı.

El Cezire’nin haberine göre Logar’daki Baraki Barak bölgesinde, önde gelen bir aşiret mensubuyla Taliban savaşçılarının toplantı yapacağı haberinin alınması üzerine köye 6 Haziran gecesi NATO birliklerince operasyon düzenlendi. Operasyonda taraflar arasında çatışma çıkması üzerine köye hava harekâtı düzenlendi ve bombardımanda aşiret önde geleni ve ailesinden pekçok kişi hayatını kaybetti. Ölenler arasında kadın ve çocukların da olduğu bildirildi.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, olayın duyulmasından sonra, saldırının “haklı görülemeyeceğini” söylemişti.

Bu arada, Afganistan’daki Birleşmiş Milletler (BM) Yardım Misyonu tarafından yapılan açıklamada, 2011’de çatışmalarda hayatını kaybeden sivil sayısının bir önceki yıla göre yüzde 21 azaldığı ve ölümlerin yüzde 79’una “hükümet karşıtı unsurlar”ın yol açtığı açıklaması yapıldı.

 

Kaynak: http://www.imc-tv.com/haber-hava-saldirisnda-olenler-icin-ozur-3415.html#ixzz1xD8M6iw2

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.