logo

Kadınlar “Kürtaj hakkımızı konuşturtmayız” diyerek yürüdü

KESK’li Kadınlar, TMOBB İstanbul Kadın Komisyonu, Kadın Mühendisler Grubu, İHD’li Kadınlar, Halkevci Kadınlar, Üniversiteli Kadın Kolektifi, İmece Kadın Sendikası, İstanbul Feminist Kolektif, Gökkuşağı Kadın Derneği, DÖKH, ÖDP’li Kadınlar, Gençlik Muhalefeti’nden Kadınlar, TKP’li Kadınlar, EMEP’li Kadınlar, EHP’li Kadınlar, DİP’li kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisi, SDP’li Kadınlar, Mavi Kalem Derneği, İşçi Cephesi, YDK’lı Kadınlar, İlerici Kadınlar Dayanışma Derneği, Feminist, Anarşist Kadınlar, Yeni Yolcu Kadınlar, Demokratik Kadın Hareketi’nin düzenlediği eyleme yaklaşık 3 bin kadın katıldı.
Bedenimiz kapitalistlere ait değildir
‘Kürtaj hakkımız, tartıştırmıyoruz. Bedenimiz bizimdir’ pankartının taşındığı yürüyüşte ‘Yaşasın kadın dayanışması’, ‘Susma haykır, kürtaj haktır’, ‘AKP elini bedenimden çek’, ‘Kürtaj haktır, Roboski katliam’, ‘Katillerden hesabı kadınlar soracak’ ve ‘Kadınlar artık susmayacaklar’ gibi sloganlar atıldı.
Kadınlar; kürtaj haklarını savunmak için bir araya geldiklerini, işsizliğin nedenini kadınlarda bulanların kadın kimliğine, kadın emeğine saldırdıklarını coşkulu biçimde haykırdılar. AKP’nin kürtaj hakkını kadınların elinden alarak, yaşam haklarını da ellerinden almaya çalıştığı ifade edildi. Yürüyüş sırasında kadınlar yaşam hakkını haykırdıkça egemenlerin ölüm diye haykırdıkları belirtildi. ‘’Bedenimiz kapitalistlere ait değildir. AKP, kadınların, işçilerin, çocukların katilidir.’’ şeklinde ifadeler kullanıldı.
AKP’nin saldırıları kadınlara yöneldi
Yürüyüşün ardından kalabalık nedeniyle kadınlar İskele Meydanı’na sığmakta zorlanırken, tüm kadınlar alana geldikten sonra ortak basın açıklamasına geçildi. Basın açıklamasında Başbakan’ın ‘’Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum.’’ ve ‘’Kadınlar üç çocuk doğursun.’’ gibi açıklamalarına yer verildi. AKP’nin toplumsal hayatın bütün alanlarını yeni liberal, faşizan, muhafazakâr sermaye düzeninin mutlak iktidarı haline getirmek istediği ve her alanda yaptığı saldırıların en pervasızlarından birini kadın alanı üzerinde uyguladığı ifade edildi.
AKP kadın bedeni üstünde tahakküm kurmak istiyor
Basın açıklamasının devamında, AKP’nin çıkarmak istediği torba yasayla kadınları kuluçka makinesi haline getirmek istediğine, devletin görevinin kürtajı yasaklamak değil doğum kontrol yöntemlerine ulaşımı kolaylaştırmak olması gerektiğine değinildi. AKP’nin 4+4+4 ile eğitim alanında, Ulusal İstihdam Stratejisi, grev yasakları ve diğer sendikal yasalarla çalışma alanında kadın bedeni üzerinde mutlak bir tahakküm kurmak istediği ifade edildi. ‘’Başbakan, devletin tasarrufundaki her şeyden sorumludur. Yani Uludere katliamı, Hopa’daki devlet şiddeti, tecavüzcülerin cezalandırılmaması, kadın katillerinin haksız tahrik ile taçlandırılması bizzat Başbakanın sorumluluğundadır. Ancak kadın bedeni, cinselliği ve doğurganlığı Başbakanın da devletin de tasarrufunda değildir. Başbakan işine bakmalı ve haddini bilmelidir.’’ denilerek basın açıklaması sonlandırıldı.
Basın açıklamasının ardından Sanatçı Pınar Aydınlar, Oyuncu Feride Çetin’in ve çeşitli örgütlerden kadınlar konuşma yaptılar. Bandista ve Pınar Aydınlar’ın söylediği şarkılarla ve ‘Kadınlar el ele mücadeleye’ sloganıyla miting sona erdi.
Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.