logo

07 Haziran 2012

Evrensel 18 Yaşında

 • Evrensel bugün 18 yaşına girdi. Şimdi kürtaja karşı yasa hazırlayanlar, ellerinden gelse, 18 yıl önce Evrensel’in doğumunu engellemeye yönelik bir ‘kürtaj’ için gözlerini kırpmazlardı. Bunun için çok geç. Evrensel doğdu ve bugün artık rüştünü ispatlamış bir delikanlı.

  Doğmadan boğamadılar ama yıllar boyu bizi doğduğumuza pişman etmek için türlü baskılarla yolumuzu kesmeye çalıştılar. Başaramadılar.

  Evrensel yalnızca kendini var etmekle kalmamış, hemen yanında bir başka yayın organına da hayat vermiş, kendi bağrından Hayat Televizyonu’nu doğurmuş, birçok iyi gazetecinin yetiştiği bir okul olmayı da başarmıştır.

  Bir işçi-emekçi gazetesi olarak Evrensel, doğuşundan başlayarak gelişiminin bütün aşamalarında amacına uygun adımlar atması, tutarlı bir mücadele çizgisi sürdürmesi, içinden doğduğu yığınların hayatını yalnızca yansıtmakla kalmayıp ona layık olduğu biçimi bulması için yardım etmesi ve örgütleyici olması da gerekirdi. Öyleyse yaptığı iş, yalnızca haber derleyip sunmaktan ibaret olamazdı.

  Zonguldak’tan başlayan büyük madenci yürüyüşü, kamu emekçilerinin grevli toplusözleşmeli sendika mücadelesi, Kürt emekçilerin kendilerini kültür ve kimlikleriyle var edebilmek için ödedikleri ciddi bedeller, üniversite gençliğinin hem YÖK düzenini hem de Türkiye’yi değiştirme isteği ile ayağa kalkmış olması, gazetecilerin ve aydınların art arda ‘faili meçhul’ cinayetlerine kurban gitmelerine rağmen Türkiye aydınlarının azımsanmayacak bir kesiminin ortaya koyduğu mücadele eğilimi…

  Tüm bunlar Evrensel’in hamurunu mayalayan gelişmelerdi. Onların ihtiyacı olarak doğdu, ama onların dışında kalmadı. Onlarla beraber meydanlara çıktı, onlarla birlikte dövüştü, sevindi, üzüldü, onlarla birlikte baskı gördü, onlarla birlikte yeni bir gelecek kurmak için çalıştı.

  Karşısında köhnemiş bir dünyanın bütün kötülükleri, medyası ve devletleriyle bütün örgütleri, sömürüyü ve savaşı dünya düzeni kılanların her türden silahı vardı, hâlâ var. İşçi-emekçi karakterli bir günlük gazetenin var olma gerekçesi budur. Sermaye medyasının her gün yeniden ürettiği ve ayakta kalması için canını dişine takarak saldırdığı bu düzen sürdükçe, işçi-emekçilerin günlük gazetesi de kendi bildiği yolda yürüyecek.

  Ancak bu noktada şunu söylemeliyiz ki, işçi-emekçi gazetesi olmak, sadece gündelik hayatta çok yalın olarak görünen sınıf ilişkilerini yansıtmak değildir. Politika, bilim, kültür ve sanat alanlarındaki tüm gelişmelere iki ana sınıfın çelişkisi gerçeği üzerinden yaklaşmak demektir. Burjuvazinin gazeteleri, kendi çıkarları için dünyayı her gün yeniden biçimlendirmeye çalışırken, Evrensel de doğduğu ilk günden itibaren, başka bir dünyanın kuruluşu için çalışıyor. Bu çok büyük ve çok kapsamlı bir mücadeledir. Sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya yaratmak, bu köhne düzenin nasıl yıkılacağını derinlemesine bilmeden gerçekleşemez. Bunun için işçi-emekçi yığınlarının sahip olması gereken bütün bir bilgi hazinesini her gün yeniden ve yeniden zenginleştirmeye ve onu kullanacak yığınlara iletmeye çalışmak Evrensel’in temel görevidir.

  Bu, ilk bakışta günlük bir gazete için oldukça iddialı bir hedef olarak algılanabilir. Ama gerçekte bu Evrensel için, bir fırın işçisinin herkes uykudayken onlara ekmek hazırlamak amacıyla hamuru yoğurması kadar da doğal bir şeydir. Biz de yeni bir dünyanın hamurunu bu dünyanın içinde yoğuran ve bunu her gün yapan haber işçileriyiz.

  İşçi-emekçi gazetesi, yalnızca işçilerin ve emekçilerin mücadelesinin yanında duran bir gazete olamaz. Toplumun bütün ezilen kesimlerinin, baskı gören inançların, yok edilmek istenen halkların, özgürlük mücadelesi veren aydınların, sanatçıların, bütün kafa işçilerinin, yeni bir dünyayı daha doğarken hak etmiş çocukların, gençlerin, kimlikleri ve bedenleriyle alçakça bir saldırının hedefi haline getirilen bütün kadınların, cinsel tercihleri yüzünden dışlanmışların ve aşağılanmışların ve her saniye ölüme yaklaştırılan doğanın yanında olmak demektir.

  18 yaşındaki Evrensel, bundan sonra da kötülüğün uçurumlarını emek kartalının kanatlarıyla aşmak için bütün gücüyle çalışacaktır. Ve asla yaşlanmayacaktır.

  Kaynak:  Aydın Çubukçu / Evrensel.net

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.