logo

07 Haziran 2012

Darbeciler hakkında suç duyurusu

12 Eylül döneminde işkenceyle öldürülen Süleyman Cihan’ın kardeşi Ahmet Cihan, aralarında Mehmet Ağar’ın da bulunduğu dönemin askerleri ve emniyet yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Mehmet Ağar’ın da aralarında bulunduğu 1980 darbesi döneminin emniyet ve askeri yetkilileri hakkında, gözaltında işkenceyle öldürülen Süleyman Cihan için suç duyurusunda bulunuldu.

İşkence sonucu 29 Temmuz 1981 tarihinde öldürülen ve daha sonra ölümüne “intihar süsü” verilen Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist’in (TKP/ML) Genel Sekreteri Süleyman Cihan’ın kardeşi Ahmet Cihan ve avukatları, Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na sundukları dilekçede, “Süleyman Cihan’ın, 29.07.1981 tarihinde yakalayarak gözaltına aldıktan sonra, işkence ederek öldürüp, sonra intihar görüntüsü veren yukarıda isimleri verilen şüphelilerle suç ortaklarının cezalandırılması için” soruşturma açılması istendi. Suç duyurusunda Mehmet Ağar’ın yanı sıra, emekli Orgeneral İstanbul 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komunatı Necdet Üruğ, Sıkıyönetim Adli Müşaviri Durmuş Akşen, dönemin İstanbul Emniyeti 1. Şube Müdürü Tayyar Sever, Sıkıyönetim Savcısı Erdoğan Savaşeri ile polis memurları İbrahim Şahin, Bayram Kartal ve Mehmet Yetiş şüpheliler arasında yer alıyor. Kadıköy Adliyesi önünde açıklama yapan Ahmet Cihan, “12 Eylül darbecileri insanlık suçunu tek başına işlemediler” diyerek, dönemin sıkıyönetim komutanlarının ve emniyet yetkililerinin de suçlu olduğunu ifade etti. “Bu başvuru umarım, İstanbul’da da yargılamaların başlaması ile yeni bir aşamayı gündeme getirir” diyen Cihan, bu mücadeleyi daha güzel bir ülke için verdiklerini ifade etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe de davanın takipçisi olacaklarını belirterek, “Süleyman Cihan, bu ülkenin onurlu ve namuslu bir genci olarak yok edildi. İşkenceciler, faşistler sanmasın ki, bunun hesabı sorulmayacaktır” dedi.

Kaynak: http://www.imc-tv.com/haber-darbeciler-hakkinda-suc-duyurusu-3402.html#ixzz1x6yeEkA0

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.