logo

02 Haziran 2012

Nuriye Yaşar için adalet istediler

Sinop’un Erfelek İlçesi’nde 14 Mayıs 2012 günü öldürülen Nuriye Yaşar için kadınlar Erfelek Meydanı’nda eylem yaptı.

Sinop Kadın Platformu üyelerinin, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun da katılımıyla gerçekleştirdiği eyleme Nuriye Yaşar’ın akrabaları da katıldı.

Kadınlar, boşanmak istediği kocası A. Yaşar tarafından tabanca ile vurularak öldürülen N. Yaşar için yaptıkları eylemde, N.Yaşar’ın davasının da takipçisi olacaklarını duyurdu. Yapılan basın açıklamasında 14 Mayıs günü Sinop Erfelek’te öldürülen N. Yaşar dışında, Zonguldak Devrek’te 14 yaşındaki K. Demiroğlu ile Hakkari’de 15 yaşındaki A. Muhacır’ın öldürüldüğü, Antalya’da ise kimliği belirsiz bir kadın cesedi bulunduğu belirtildi. Kadın cinayetlerine karşı mücadelelerini sürdüreceklerini bir kez de Erfelek İlçesi’nde duyuran kadınlar “Yaşasın Kadın Dayanışması”, “Adalet Biziz Susmayacağız”, “N. Yaşar İçin Adalet İstiyoruz” sloganlarını attılar.

Davanın takipçisi olacağız

Yapılan açıklamada, kadın katillerine indirim değil ağır ceza verilmesini isteyen kadınlar, hakimlerin, savcıların, polislerin kadınları korumadığını vurgulandı. Nuriye Yaşar’ın öldürülmeden bir hafta önce kocasından şikayetçi olduğu, ancak baskılar nedeniyle şikayetini geri almak durumunda kaldığı, bunun ardından öldürüldüğü belirtildi. Sinop Kadın Platformu ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, kadın cinayetlerinin son bulması, kadın katillerine ağır ceza verilmesi için Nuriye Yaşar’ın davasının takipçisi olacaklarını belirttiler.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.