logo

02 Haziran 2012

“Başbakanın Kürtaj Açıklamaları İnsan Hakları Ayıbıdır”

Uluslararası Af Örgütü, tartışılan kürtaj yasa tasarısı ile ilgili olarak Türkiye hükümetine, kadınların haklarının kapsamlı bir şekilde korunması çağrısında bulundu.

Yapılan açıklama şu şekilde:

“Başbakan Erdoğan’ın kürtajla ilgili açıklamaları bir insan hakları ayıbıdır”

Uluslararası Af Örgütü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kürtajla ilgili çıkabilecek yasaya dair yaptığı açıklamalardan derin endişe duymakta. Eğer bu yasa onaylanırsa, kadınlar ve ergen kız çocuklarının ihtiyacı olan sağlık hizmetlerine erişim hakları ihlal edilmiş olacak.

Başbakan, AKP Kadın Kolları 3. Olağan Kongresi’nde kürtajı cinayetle kıyaslayan ve Sağlık Bakanı’na Türkiye’de daha kısıtlayıcı, yeni kürtaj yasaları yapma çağrısında bulunan açıklamalar yaptı.
Kürtaj 1983’ten bu yana Türkiye’de yasal ve gebeliğin ilk 10 haftasında kadınların hamileliği sonlandırmasına izin veriliyor. 10 haftadan sonra yasal kürtaja sadece hamile kadının hayatını ya da sağlığını kurtarmak ve ceninde sakatlık durumlarında izin veriliyor.
Kürtaja erişime getirilecek kısıtlamalar tıbbi kanıtlara aykırıdır. Türkiye’de kürtaj yaptırma ihtiyacı olan birçok kadının hayatı ve sağlığı, yasa dışı ve dolayısıyla genellikle güvenli olmayan prosedürlere başvurmak zorunda kalacağı için tehlikeye girecektir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, “kürtaj yasaları ne kadar kısıtlayıcı olursa, kürtajın güvensiz ve ölümle sonuçlanabilir olma olasılığı o kadar yüksek olur”.
Kürtaja erişim hakkına getirilen kısıtlamalar ile güvenli ve yasal kürtaj hizmetine erişimin engellenmesi, çok sayıda bağlayıcı uluslararası insan hakları sözleşmesinde güvence altına alınan kadın haklarını da ihlal etmektedir. Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi, Uluslararası Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi ve Kadına Yönelik Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi de dahil olmak üzere birkaç uluslararası insan hakları sözleşmesi özünde kadının anne olup olmamaya, ne zaman, kiminle ve hangi sıklıkta anne olmaya karar verme yetisi ile doğal olarak bağlantılı bir dizi insan hakkını korumaktadır.
Bu sözleşmeleri yorumlamak üzere devletler tarafından yetkilendirilmiş Birleşmiş Milletler uzman kuruluşları kadınlar ve ergen kız çocuklarının, eğer gerekliyse, kürtajın da dahil olduğu cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine kapsamlı bir şekilde erişimi konusunda üst üste çağrı yaptı.
Uluslararası Af Örgütü, Türkiye hükümetine, kadınların haklarının kapsamlı bir şekilde korunması çağrısında bulundu.
Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü Murat Çekiç, “Türkiye hükümeti, kadınların güvenli ve yasal kürtaj hizmetlerine erişimini kısıtlayıcı herhangi bir düzenleme yapmamalı ve Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin garanti altına aldığı kadın haklarına saygı duymalı” dedi.
Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.