logo

02 Haziran 2012

Bakanlık Önünde Kürtaj Protestosu: 28 Gözaltı

Kürtajın engellenmesi planlarına ve iktidarın kadın bedeni üzerindeki hesaplarına karşı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önüne giden kadınlara polis müdahale etti. 28 kadın zorla gözaltına alındı.

Ankara’da Halkevci Kadınlar ve Üniversiteli Kadın Kolektifi üyeleri kürtajın engellemesi planlarına ve iktidarın kadın bedeni üzerindeki hesaplarına karşı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önündeydi. Bakanlık binası önünede toplanan kadınların önünü polis keserek bakanlığa girmelerini engelledi.

Bakanla görüşmek istediklerini belirten kadınların karşısında polis barikatı çıktı. Polis barikatını aşmak isteyen kadınlar polis müdahalesiyle karşılaştılar. Erkek bir Bakanlık Müsteşarı’nın kadınların bir temsilcisiyle bire bir görüşme önerisini kadınlar kabul etmedi.

Ardından müsteşar yardımcısının yardımcısı bir kadınla görüşen Halkevci Kadınlar ve Üniversite Kolektifi’nden Kadınlar, Erdoğan’ın ve Fatma Şahin’in kadınlardan özür dilemesi gerektiğini söyledi. Kadınlar, bakanlık görevlisinden televizyon ekranlarında bir kadın olarak özür dilemesini ve kadınlardan yana tavır alacağını beyan etmesini istediler. Müsteşar yardımcısından ret cavabı alan kadınlar “Bu algının bakanlığı yönetemediğini söyleyerek” bakanlığa tekrar girmek üzere polis barikatına yüklendi. Polisin saldırısıyla karşılaşan kadınlar Akay Kavşağı’nı trafiğe kapatarak oturma eylemi başlattı. Bir müddet burada bekleyen kadınlar ardından meclise bakan yolu trafiğe kapatmak üzere bir anda koşmaya başladı. Koşan kadınlara saldırmaya başlayan polis bir çok kadını yaraladı.

Tek başına yolu kapattı
Polisin elinden kurtulan bir kadın meclisin hemen yanında ki yolu tek başına trafiğe kapattı. Bunun üzerine polisler kadına zor kullanarak arkadaşlarının yanına getirdi.

Kadınlar erkek çemberinde
Kadınların çembere alan polis burada tekme ve tokatlarla kadınları gözaltına aldı. Erkek polisler tarafından çembere alınan kadınlar göstermelik olarak iki kadın polis tarafından gözaltına alındılar. Gözaltı araçlarında ise yine erkek polislerin kadınlara şiddet uygulandığı görüldü.

Gözaltı aracından ambulans çağırıldı
Tekmelerle gözaltına alınan kadınların yaralandığı görüldü. Bir polis gözaltı aracının içerisinden arkadaşlarına “Buraya acil ambulans gönderin” diye bağırırken gözaltı aracının içinden kadınların sesi çığlıkları duyuldu.

Polis basına da saldırdı
Kadınlara saldıran polis hızını alamayıp basın mensuplarına da saldırdı. Basın mensuplarının çalışmaması için ellerinden geleni yapan polisler bir çok defa gazetecilerin üzerine yürüyüp tehtidler savurdu. Bir gazetecinin fotoğraf çekimi sırasında ayağını gözaltı aracına yaslamasına polis tepkisi şu sözlerle oldu: “Kardeşim devletin aracına böyle ayak basamazsın”.

Gözaltına alınan 28 kadın karakola götürüldü.

Sendika.Org/ Ankara 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.