logo

31 Mayıs 2012

Yeni Akit hedef gösterdi Bilgi Ünv. işten çıkardı

Yeni Akit gazetesinin ‘PKK yandaşı’ diye hedef gösterdiği Doç. Dr. Esra Arsan, Bilgi Üniversitesi tarafından işten çıkarıldı.

Medya ve akademik camiayı şantaj ve tehditle sindirme dalgası bu sefer bir öğretim üyesini vurdu. Daha geçtiğimiz günlerde Yeni Akit gazetesinin ‘PKK yandaşı’ diye hedef gösterdiği  Bilgi Üniversitesi Medya İletişim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Arsan,  üniversite yönetimi tarafından işten çıkarıldı.

Yeni Akit gazetesi, Esra Arsan’ın  ANF’ye verdiği söyleşi üzerine “Üniversitede bir PKK yandaşı”, “Öğretim üyesinden PKK dili” başlıklarıyla Arsan’ı hedef gösteren bir haber yapmıştı. Bunun üzerine Arsan, Yeni Akit gazetesine bu haberinden dolayı dava açacağını açıklamıştı.
Arsan’ın konuyla ilgili Twitter’da yaptığı açıklama şöyleydi:
“Yalancı, iftiracı, çarpıtıcı, ötekileştirici, düşmanlaştırıcı söylem üstadı “Yeni Akit “ gazetemsi oluşumundan hakkımda yeni yalan! Kendilerini gazeteci sanan yalancı soytarılar hakkımda bu iftira haberi yayımlamış. Yeni Akit’in hakkımda yazdığı haberde kullandığı dil ve söylem KCK iddianamesi gibi ötekileştirici ve yanlış ifadelerle dolu. Ben hayatım boyunca düşünce ve ifade özgürlüğünü savundum. ama hiç üniversitede başörtüsü yasağını savunmadım. hiç utanmıyor bunlar! Ayrıca, ben hiç yasakçı bir üniversitede çalışmadım. çalıştığım kurum her türlü inanç ve düşünce özgürlüğüne saygı duyan bir kurum. Yeni Akit’e tazminat davası açacağım.” 
DEKAN ARSAN’IN İŞİNE SON VERİLDİĞİNİ DOĞRULADI

Evrensel gazetesine göre Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Halil Nalçaoğlu, Arsan’ın işine son verildiğini doğruladı. Nalçaoğlu açıklamasında, “Esra hocamızla (Henüz resmiyet kazanmamış olsa da) yolları ayırma kararımızın sözünü ettiğiniz gazete ve yayınladığı haber ile kati surette bir bağlantısı yoktur. Hocamızla el sıkışarak, iyi niyet temelinde ayrılmamız söz konusu iken, adı geçen talihsiz haber ortaya çıktı. Bir kez daha bunun çalışma ortamımızın verimi ve uyumu adına aldığımız bir karar olduğunu, diğer konu ile bir alakası bulunmadığını vurguluyorum” dedi.
CUMA GÜNÜ DESTEK EYLEMİ

Bilgi Üniversitesi öğrencileri ve çalışanları 1 Haziran Cuma günü saat 14.00’de Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü Rektörlük önünde Esra Arsan’a destek eylemi yapacak.
FECEBOOK’TA SAYFA AÇILDI

Bilgi Üniversitesi öğrencileri ‘Hocama Dokunma’ başlığıyla Facebook etkinlik sayfası oluşturdular.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.