logo

Devlet kadınları neden korumuyor?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na kadınları neden korumadıklarını soracak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kadın örgütlerinin basıncıyla çıkardığı 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu çıkarmasının üzerinden 3 ay geçti. 3 ay içerisinde yaşanan kadın cinayetleri gösteriyor ki; sadece yasa çıkarmak kadın cinayetlerini durdurmak için yetmiyor.

Çıkarılan yasalar devletin idari birimleri tarafından uygulanmadığında kadın cinayetleri yaşanmaya devam ediyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yasa çıktıktan sonra uygulama aşamasında hiçbir denetlemede bulunmadığı ve yetkisi olan kurumların kadın cinayetlerine bizzat ortak olduğu yasa çıktıktan sonra yaşanan kadın cinayetlerinde açıkça görülüyor. Zonguldak’ta öldürülen Kader Demiroğlu’nun ardından, Zonguldak kaymakamı Kader’in ailesini suçlayabiliyor. Yine yasa çıktıktan sonra Konya’da devletin koruması altındayken öldürülen D. Yılmaz,  devletin kendi çıkardığı yasayı uygulamadığının en net örneği.

Aileler kızlarının hesabını soracak

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, yarattığımız basınçla çıkarılan ve pek çok kısmı bakanlık tarafından eksik bırakılmış yasanın dahi uygulanmadığını görüyoruz. Kadınlar öldürülmeden önce koruma istediğinde vermeyen, koruma verdiği halde bunu uygulamaya geçirmediği için kadınların öldürülmesine göz yuman, kadınlar öldürüldükten sonra “bizim suçumuz yok” hiçbir idari birimi denetlemeyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile 29 Mayıs Salı günü yapacağımız görüşmede; kadınları neden korumadıklarını soracağız. Zonguldak’ta öldürülen Kader Demiroğlu’nun ve Konya’da öldürülen Dilber Yılmaz’ın aileleri de bizimle birlikte, Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı’na devletin kızlarını neden korumadığını soracaklar.

Platform üyesi kadınlar da illerden gelecek
  Öldürülen kız kardeşlerimizin aileleri ile birlikte platformun var olduğu Ankara, Eskişehir,İstanbul ve platformumuzun yeni kurulduğu Zonguldak’tan da kadınlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önünde ailelerle omuz omuza bakanlığa kadınları neden korumadıklarını, var olan yasaları neden uygulamadıklarını soracaklar.
Kaynak:

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.