logo

26 Mayıs 2012

“Yetkililer görevini yapmadı”

Zonguldak’da 14 yaşındaki K. Demiroğlu, 56 yaşındaki Metin Abacı tarafından vurularak öldürülmüştü. 22 Mayıs 2012 günü Kadın Cinayetlerini Durduracağız platformu taziye ziyareti için ailenin yanındaydı.

Anne Gülden Demiroğlu: “Ben onun acısına nasıl katlanırım?”
K. Demiroğlu’nun annesi Gülden Demiroğlu platform üyelerini gördüğünde İstanbul’dan kızlarım geldi diyor ve kızından hatıra kalanları hemen anlatmaya başlıyor.

“ Ben şimdi kızımı kaybettim. Artık rüyalarıma giriyor, hayalini görüyorum. O bana çok düşkündü, yanımdan ayrılmaz, polis yada öğretmen olup bana bakacağını söylerdi. Benim canım yandı, kimsenin canı yanmasın. Önlemini alsınlar.”
K. Demiroğlu’nun annesi hangi önlemden bahsediyor?
K. Demiroğlu’nun okuduğu okul olan Fatih İlköğretim’in hemen bitişiğinde bir çay bahçesi bulunuyor.Çay bahçesine isteyen herkes rahatlıkla girip oturabiliyor, bununla birlikte okul ile çay bahçesi arasında duvar, kapı, güvenlik kamerası gibi her okulda olması gereken hiçbir önlem alınmamış.

Çay bahçesinin kapısı daima açık olduğu için öğrenciler de bu kapıdan çıkabiliyor. K. Demiroğlu da işte bu çay bahçesinin kapısının önünde katledildi. Okulun ana giriş kapısının sürekli açık olması da öğrencileri olası bir saldırının açık hedefi haline getiriyor.

Demiroğlu ailesinden edinilen bilgiye göre Devrek’te bulunan 6 ilköğretim okulu var. Bu okullardan bir çoğu Fatih İlköğretimi gibi 700-800 kişilik kapasitesi olan okullar. Fatih İlköğretim Okulu dışındaki diğer ilkokullarda bir ilköğretimde olması gereken asgari güvenlik önlemleri bulunuyor. Örneğin Atatürk İlköğretim Okulu’nda arka kapılar her daim kilitli ve okul 24 saat güvenlik kamerasıyla izleniyor. Ayrıca ana giriş kapısında güvenlik görevlisi de bulunuyor. Okulun hemen yanında bir çay bahçesi var fakat çay bahçesi okul bahçesinden yüksek bir duvar ile ayrılmış durumda.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukuk Sorumlusu Gökçesu Özgül’ün açıklamaları:
“Olayın münferit bir cinayet olup olmadığından emin değiliz. Biz sordukça, takip ettikçe sorunlar uzuyor, sorumlular artıyor.  Aydınlatılması gereken pek çok nokta bulunuyor.  Okul ile çay bahçesi arasında hiçbir engel olmaması güvenlikle ilgili çok büyük problemler olduğunu gösteriyor. Kesin bilgiye sahip olmadan tahmine dayalı bir şekilde açıklama yapan Kaymakam Hüseyin Öner aileyi ikinci kez mağdur etmiş. Platformumuz  kaymakan hakkında suç duyurusunda bulunacak. Ayrıca güvensizlik ortamını yaratan yetkililerden hesap soracağız. Bu vakada da aileyle omuz omuza adaletin yerine gelmesini sağlayacağız.

Kaynak: 

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.