logo

26 Mayıs 2012

Suya Şükran Günü’ne Çağrı

Bundan yaklaşık iki yüz yıl önce, Çiçek Baba Dağı’nın kalbinden Köyceğiz Gölü’ne akan nehir kurur. Nehrin yeraltına kaçmasıyla bu sudan hayat bulan yöre insanı 7 yıl boyunca kuraklığa ve fakirliğe mahkum olur. Çaresizlik içindeki yöre halkı suyun gözü denilen kutsal çınarların arasındaki yerde toplanıp günlerce süren suya şükran duasına başlar. Kayalardan suyun çıkması için top patlatmak da dahil herşey yapılır ama sonuç alınamaz… Bir türlü can suyu bulunamaz… Kuruyan su geri gelmez. Bu sırada tüm yöre halkı çınarların altında toplanarak kendiliğinden oyunlar oynamaya ve türküler söylemeye başlar. Adaklar adanır… Birliktelik çoğalır ve bir şölene dönüşür…

Bu sırada, topların patladığı top gözünden birden sular yeniden şarıldamaya başlar. Yeniden akmaya başlayan su, yorgun düşen halkın canına can katar. Yuvarlana yuvarlana Köyceğiz Gölü’ne varan bu bereketli suyun adı Yuvarlakçay olur. Suyun gözü yeniden yaşam saçmaktadır. İşte o zamandan beri yöre halkı Hızır’ın yetişmesiyle birlikte yeniden akmaya başlayan suya, saygı ve şükranlarını sunmak için her yıl suyun gözünde toplanır. Bunun adı “Suya Şükran Günü”dür.

Ancak ne var ki zaman değişir… Zamanla birlikte insan ve alışkanlıkları da… Tüm yaşamın, bolluk ve bereketin kaynağı su artık elektriğin kaynağı olarak görülür. Yuvarlakçay’ın can verdiği yedi köyün ahalisi su kullanım hakkının bir tekele verilmesi ile karşı karşıyadır. Yılmazlar…Pes etmezler… Suyun gözünde toplanırlar yeniden… Bu defa şenlik için değil mücadele etmek için. Günlerce nöbet tutarlar sularının başında. Tıpkı suyun kaybolduğu günlerdeki gibi kenetlenirler birbirlerine… Ve bir kez daha kazanırlar. Bereketin ve yaşamın kaynağı sularının ellerinden alınıp yok edilmesine izin vermezler.

Yöre halkı için artık şurası kesindir ki bir araya gelmek ve kenetlenerek birlikte hareket etmek suyun varlığının devamının yegane koşuludur. Ne zaman suları yok olsa ya da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalsa bir araya gelmek onu kurtarmış korumuştur.

Bu nedenle şenlikler daha bir kalabalık, daha bir coşkulu olmalıdır. Daha çok insan bir araya gelerek suya şükranını sunmalıdır. Suyu koruyan birliktir, birlikteliktir.

Bu nedenle bu yıl 27 Mayıs Pazar günü Yuvarlakçay’ın kaynağında düzenlenecek Suya Şükran Günü şenliklerine herkes davetli. Beyobalılar sizi de “Suya Şükran Günü” şenliklerine bekliyor.

 

Ulaşım ve konaklama ile ilgili sorularınız için:
Berkay Kuyzu: 0531 020 3292

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.