logo

26 Mayıs 2012

Polis Göstericileri Yakmaya Hazırlanıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Dairesi’ne tanıtılan ve toplumsal eylemlerde “cop, tazyikli su ve biber gazı” yerine kullanılacak elektronik sistem öncelikli olarak Kürtler üzerinde kullanılacak.

Biber gazından sonra sokak ortasında elektrik işkencesi!

Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Dairesi’ne tanıtılan ve toplumsal eylemlerde “cop, tazyikli su ve biber gazı” yerine “Sessiz Bekçi – Silent Guardian” adlı “Elektronik Kitle Durdurma ve Süpürme” sisteminin öncelikli olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerde kullanılmasının hedeflendiği öğrenildi.

Cumhuriyet Gazetesinden Barkın Şık’ın haberine göre “Sessiz Bekçi – Silent Guardian” adlı “Elektronik Kitle Durdurma ve Süpürme” sistemi, ABD’li Raytheon firması tarafından Cumhuriyet’e de tanıtıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 1.5 yıldır takip ettiği sistem, hedefe kilitlendiğinde yaydığı milidalga ile yüksek oranda acı ve yanma hissi uyandırıyor. Hissedilen acı yüksek ısıdaki saç kurutma makinesinin deriye sıfır temasının iki katına eşit. Cihazın insan bedeni üzerinde yan etkide bulunmadığı savunuluyor. “Sessiz Bekçi” adlı silah 95 GHz’de milidalga yayarak kitlelerin durdurulması, yönlendirilmesi ve süpürülmesini sağlıyor.

“Öldürücü olmayan silahlar

“Öldürücü olmayan silahlar” sınıfında yer aldığı iddiasıyla sunulan cihaz, Cumhuriyet’in haberine göre dün de adı açıklanmayan Ortadoğu ülkelerine İstanbul’da tanıtıldı. Sistem, deri altındaki su kabarcıklarında kaynama yaparak yanma hissi oluşturuyor. Raytheon firması yetkilileri, sistemin 18 yıllık araştırmaların ürünü olduğunu ve 12 bin kez denendiğini kaydetti.

Sistem 50 metre içinde, arabadaki veya engel gerisindeki hedeflere dahi ulaşabiliyor. Sistem, gece ve gündüz görüş yeteneğine sahip. Monitöre düşen görüntüden bir joistik yardımıyla kullanılan cihazın, etkili mesafesi 7 – 50 metre arasında değişiyor. Şirketin pazarlamasına göre silah sistemi “Toplumsal olayların bastırılmasında ve terör olaylarında, limanların güvenliğinde, deniz korsanlarının faaliyetlerinin engellenmesinde, çatışan grupların ayrılmasında, sınır güvenliğinde, nükleer, petrol ve arıtma gibi kritik tesislerin güvenliğinde” kullanılıyor.

Kaynak: 
Haber: 

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.