logo

26 Mayıs 2012

İsveç’te kadın cinayetlerine karşı eylem

İsveç-Göteberg’de kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri protesto edildi.

Kadın hakları koruma kuruluşlarının çağrısı yönünde, Kadın Özgürleştirme Kuruluşu Göteberg biriminin de katılımıyla, Pela Etruşi’nin namus adı altında işlenen cinayetin kurban gitmesinin 13.yıl dönümünde, ayrıca başka bir genç kadın Mariya Brin’nin de aynı sebeple öldürülmesi üzerine, Çarşamba günü Göteberg kenti sakinleri, bir miting gerçekleştirerek, kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini protesto ettiler. Törende çok sayıda kadın hakları aktivisti  tarafından sloganlar atılarak konuşmalar yapıldı ve 1 saat süren miting, bazı talepler dile getirilerek sona erdi.

Mitingde Süleyman Kasımıyani “Pela ve Fadime’yi unutmayacağız” kuruluşunu temsilen, “en nolin ” çocuk partisinden, “klara” Sosyalist Adalet Partisi’nden, Hüseyin Salehi ve Rüya Nakşbendi ve İranlı siyasi aktivistler  Farsça ve İsveççe konuşma yaptılar.

Ayrıca Türkiye’den Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu mitinge bir mesaj gönderdiler. Platformun gönderdiği Türkiye’de kadın cinayetlerini durdurmak için verdikleri mücadeleyi içeren ve İsveç’teki kadınlara selamlarını ilettikleri mesaj, mitingde alkışlarla karşılandı.

İsveç’te 4 kanal ,İsveç Ulusal Radyosu, Pejvak Radyosu ve Kadın Özgürleştirme Televizyonu mitingi canlı yayınla verdiler.

Miting 15 maddelik taleplerin iletilmesinin ardından sona erdi. En önemli talepler,  çocuklara tesettür yasağı, mecburi evlendirmeye yasak, gıyaben evliliğe yasak, başka ülkelerde ailelerinin zoruyla yaşayan çocukların geri getirilmesi ve namus adı altında işlenen cinayetlerin katillerine ceza oldu.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.