logo

24 Mayıs 2012

Roboski Katliamı için Valilikten izin alınmış

Roboski katliamında 34 kişinini savaş uçaklarıyla bombalanarak öldürülmeden önce İl Jandarma Komutanlığının valilikten izin aldığı ortaya çıktı

34 Sivilin hayatını kaybettiği Roboski Katliamı’nda vur emrini kimin verdiği tartışılırken, operasyon hazırlıklarının önceden planlandığını gösteren bir belgeye ulaşıldı. Belgeyle İl Jandarma Komutanlığının Roboski kırsalında, katliamdan bir gün önce “Yıldız” adlı operasyon için valilikten yazılı izin aldığı ortaya çıktı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın operasyondan sonra haberdar olduğunu açıklamasının ardından, Taraf gazetesi, yeni bir belgeye dayanarak jandarma’nın Roboski’deki bombardımandan bir gün önce bölgede operasyon için izin istediğini iddia etti.

Habere göre, hava harekatı öncesi, Şırnak Jandarma Komutanlığı Uludere kırsalında yapılmak üzere, hazırlık amaçlı “Yıldız” isimli bir operasyon için Şırnak Valiliği’nden, yazılı izin istedi… İzin talebinde, operasyonun başlama ve bitiş tarihi 28 Aralık-29 Aralık 2011 olarak belirtildi ve 28 Aralık günü Uludere’de katliam* yapıldı. Operasyon için talep edilen izin belgesinin ekindeyse ayrıntılı koordinatların verildiği haritalar yer aldı.

Haberde gizli ibareli belgenin, Roboski’ye yapılan hava harekatının anlık inisiyatif kullanarak yapılmadığını, hazırlıkların önceden başladığını gösterdiği iddia edildi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Meclis Uludere Komisyonu’nun CHP’li üyesi Levent Gök, “Şırnak’taki Tugay Komutanlığı, valilikten yazılı izin alıyor. Peki sınır ötesi bir hava harekâtında Genelkurmay’ın ya da hükümetin yazılı izni olmadan böyle bir operasyona kalkışabilir mi?” yorumunda bulundu.

Öte yandan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in NTV’ye yaptığı açıklamalrın ardından, AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, operasyon emrinin Genelkurmay Terörle Mücadele Dairesi Başkanı Tuğgeneral Ali Rıza Kuğu’dan geldiği iddiasında bulundu. Halen terfi bekleyen Tuğgeneral Ali Rıza Kuğu’ için Ağustos ayındaki YAŞ toplantısında, Tümgeneralliğe terfi, emeklilik ya da bir yıl temdit kararı uygulanacak.

*Katliam, kendini savunma imkânı bulunmayan çok sayıda insanın acımasızca öldürülmesi olayıdır.
Kaynak: http://www.imc-tv.com/haber-roboski-katliami-icin-valilikten-izin-alinmis-3232.html#ixzz1vmjXVXCd

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.