logo

22 Mayıs 2012

‘Habere yalanlama gelmedi’

‘Habere yalanlama gelmedi’

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Şırnak Uludere’deki bombardımanda ABD’ye ait bir Predator’dan istihbarat geldiğine ilişkin habere ABD yetkililerinden yalanlama gelmemesine dikkat çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grup toplantısında, 28 Aralık’ta Şırnak Uludere’de 34 vatandaşın öldürüldüğü bombardımanla ilgili gelişmeleri ele aldı. Kılıçdaroğlu, olayda bir Predator’dan istihbarat sağlandığına ilişkin haberle ilgili olarak ABD yetkililerinden yalanlama gelmemesine dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu, Pentagon sözcüsünün, Wall Street Journal’in (WSJ) Uludere’deki olaya ilişkin haberiyle ilgili olarak, “Sızıntıdır, maalesef böyle şeyler oluyor” yanıtını verdiğini ve haberi yalanlamadığını hatırlattı.

Kılıçdaroğu, WSJ haberine gönderme yaparak şunları söyledi: “İstihbaratın kaynağı belli oldu. Şimdi ikinci soru, bombalama talimatını kim verdi? Sorumluluğu birilerine atmak istiyor, ‘Haberim yok’ diyor. Bir Başbakan, kendisine bağlı kurumlara nasıl iftira atabilir. Kendisine bağlı kurumların konuşamayacağını bildiği için, ‘Haberim yoktu, onlar bombaladı, sonra bana haber verdiler’ diyor. O zaman git halktan özür dile. ‘Ben bu ülkeyi yönetemiyorum, aciz bir Başbakanım. Birileri bir şeyler yapıyor, ben de seyrediyorum’ de. Bana Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir yönetim anlayışının olduğu bir dönem gösterin. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu kadar beceriksiz, aciz ve acizliğini itiraf eden bir Başbakan ile karşı karşıyayız.”

“‘Obama’yı zor durumda bırakacak’ diyerek haberin doğru olduğunu itiraf etmiş oluyorsunuz”

Erdoğan’ın haberle ilgili yorumunu da eleştiren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu haber seçimler öncesinde Obama’yı zor duruma düşürmek için yazılmış. Lafa bakın. Şimdi de Obama’nın koruyuculuğuna başladı. Taşeronluktan bir adım daha öteye gitti. Sen Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanısın. Sana ne Obama’dan? Kaldı ki, bu hiçbir zaman Obama’yı zor durumda bırakmaz. Haber yalansa Obama ya da Beyaz Saray sözcüsü çıkar haberi yalanlar. Kimse de ‘ABD Başkanı yalan söylüyor’ demez. Çünkü ABD Başkanları bilirler ki yalan söylemek ABD’de çok pahalıdır; insan içine sokmazlar, siyasi hayatınızı bitirirler. Bir ayak üstünde 40 tane yalan söylemek iktidar mensuplarına aittir bizim ülkemizde. Orada böyle bir şey yapamazlar. Kaldı ki ‘Obama’yı zor durumda bırakacak bu haber’ dediğiniz an haberin doğru olduğunu ve sizin de yalan söylediğinizi itiraf etmiş oluyorsunuz.”

Konuşmasında Hükümet’in dış politikasına da değinen Kılıçdaroğlu, “Irak’taki tabloya bakın. Ortadoğu’da itibarı kalmayan bir ülke haline geldi Türkiye. ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın posterleri halk tarafından taşınıyor’ diyorlardı. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, git bak bakalım Arap sokaklarında senin posterin nerede; ve üzülerek söylüyorum, Türk bayrağı nerede. Türk bayrakları çiğneniyor” dedi.

Kaynak: http://www.imc-tv.com/haber-habere-yalanlama-gelmedi-3218.html#ixzz1vcGkixjU

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.