logo

CHP’den Gül, Erdoğan ve Özel’e suç duyurusu

CHP, ULUDERE KATLİAMI SORUMLULARININ CEZALANDIRILMASI İÇİN YARGIYA GİTTİ

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Uludere Katliamı’na ilişkin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Tanal’ın başvurusunda şüpheliler olarak sıraladığı isimler arasında, ‘İstihbaratı kabul eden ABD yetkilileri’ de yer aldı.

Tanal suç duyurusu dilekçesinde “Re’sen tespit edilecek nedenlerle; soruşturma ile tespit edilecek tüm askeri ve idari görevliler, siyasi sorumlular hakkında kovuşturma açılmasını ve tespit edilecek tüm suçluların cezalandırılmalarına karar verilmesini” istedi.

‘TÜM SUÇLULAR CEZALANDIRILSIN’

Tanal, başvurusunda suç unsuru olarak, Türk Ceza Kanunu’nun 77. maddesine aykırı olarak işlenen insanlığa karşı suç, 82.maddenin (a) ve (c) bentlerine göre tasarlayarak, bombalama ve kimyasal silah kullanmak suretiyle kasten adam öldürmenin nitelikli hali, 86.maddeye göre kasten yaralama, TCK 257. maddesi uyarınca görevi kötüye kullanma suçu, basın yoluyla halkı aldatmaya yönelik hakikate aykırı beyanda bulunma suçu, TCK 279/1. maddesine aykırı olarak kamu görevlisinin suçu bildirmemesi ve TCK 281. maddesine aykırı olarak suç delillerini gizleme suçunu gösterdi.
Tanal, başvurusunda, şüpheliler hakkında soruşturma yapılarak, kovuşturma açılması ve tespit edilecek tüm suçluların cezalandırılmalarına karar verilmesini talep etti.
Tanal, başvurusunda, şüpheliler olarak şu isimleri gösterdi:
1- Ortasu köyünde vur emri veren tüm askeri ve sivil yetkililer
2- Ortasu köyünde vur emrini uygulayan tüm askeri personel
3- Ortasu köyünde bombalama için istihbarat sağlayanlar
4- Hüseyin Onur Güney (Gülyazı Alay Komutan Vekili)
5- Köylüleri bekleterek toplu katliama zemin hazırlayan tüm askeri personelin tespit edilmesi talebimizdir.
6- Necdet Özel (Genelkurmay Başkanı)
7- Recep Tayyip Erdoğan (T.C. Başbakanı)
8- Abdullah Gül (T.C. Cumhurbaşkanı)
9- İstihbaratı kabul eden Amerika Birleşik Devletleri’nin yetkilileri
10- Resen tespit edilecek tüm şüpheliler.

‘BİRİNCİ SORUMLU ABDULLAH GÜL’

Tanal, başvurusunun devamında şöyle dedi, “Yaşanan bu vahim olayda Anayasanın 117. maddesinde belirtildiği üzere başkomutan sıfatıyla başta T.C. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sorumludur. Sonrasında ise, istihbaratı sağlayan kişiler, vur emrini veren kişiler, vur emrini yerine getiren askeri personel, ordusuna ait insansız hava aracı ile istihbaratı sağladığını kabul eden Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri olmak üzere suçu işledikleri açık olan herkes sorumludur. Bunun yanı sıra yaşanan olay neticesinde ödenecek tazminatlar kamu zararına neden olacağı için dolaylı olarak Başbakan ve Bakanlar Kurulunun da sorumluluğu söz konusudur. Açıklanan nedenlerle yukarıda belirtilen tüm şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulunma zorunluluğu doğmuştur.”


TARHAN’DAN BAŞBAKANA: KATLİAMIN HESABINI VERİN

CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan, Uludere Katliamı’na dair süren istihbarat tartışmalarına ilişkin, “Siz bizim aklımızla alay mı ediyorsunuz? İstihbarat milliydi, gayri milliydi vaveylasıyla gerçeklerin üzerini örtmeye çalışıyorsunuz. Katliamın hesabını verin Başbakan” dedi.

‘ÖLENLERE BEDEL BİÇTİLER, TUTMADI’

Yazılı bir açıklama yapan CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan, “Uludere’de 34 cana mal olan harekat sınır ötesiydi ve sınır ötesi yetkiyi Meclisten alan da hükümetti, emri veren de hükümet, hükümetin başı da Başbakan. Hükümetin emrini uygulayan ise Genelkurmay. Bu basit bir bağlantı. Ancak olay sanki çok karmaşıkmış gibi çözülemiyormuş gibi yapıp üstünü örtmek isteyenler, sorumluluktan kaçacak, saklanacak delik arayanlar hâlâ şaşkın. Cinayetleri nereye bulaştırabilirim paniği yaşıyor. Önce devlet kaynaklarıyla kendi ayıplarını örtmeye çalıştılar, ölenlere bedel biçtiler, tutmadı” dedi.

‘DÜĞMEYE KİM BASTI’

“Bulantı veren bu taktik tutmayınca suçlu aranmaya başlandı” diyen Tarhan, açıklamasında şöyle devam etti; “Kimdi o joystiğin düğmesine basan. Yoksa bir hayalet sürücü müydü diye sağa sola sormaya hatta emekli olan bir askerin üzerine bile yıkmaya çalıştılar. Tutmadı.

Alelacele verilen tazminat ve şehadet mertebesinin sırrının aydınlanması için anlaşılan yine büyük patronun devreye girmesi gerekti. Pentagon bir gazete aracılığı ile bülbül gibi ötmeye başlayınca, suçu patronun üzerine yıkmaya çalışıp, meseleyi gevelemeye kalkıştılar. Bu da tutmadı. Bizim Uludere’deki katliamın taa Amerika’daki Obama’yı zor durumda bıraktığını söyleyen Başbakana yakın dostu birileri ‘Zorda olan sensin aslanım” diye fısıldayıvermiş. Yani bu da tutmadı.”

‘HERKESE LAF YETİŞTİREN BAŞBAKAN DUT YEMİŞ GİBİ’

“Pek öfkeli ve herkese laf yetiştiren Başbakan şu anda sanki dut yemiş gibi. Pek kibirli Başbakan susuyor. Kendisine verilen mesajları fazla kurcalamıyor ve kurcalatmıyor ki, ne olur ne olmaz. Wikileaks belgelerinde belki bir şeyler vardır, birilerinin sabıka kayıtları ya ortaya dökülüverirse! Belli ki ellerinde önemli kozlar olanlar, daha büyük kozlar kopartmak için ‘Zorda olan sensin’ mesajlarını veriyorlar. Veriyorlar da siz Başbakan susmaya devam edecek misiniz? Siz bizim aklımızla alay mı ediyorsunuz? İstihbarat milliydi, gayri milliydi vaveylasıyla gerçeklerin üzerini örtmeye çalışıyorsunuz. Siz söylemeseniz de tüm belirtilerden anlaşılan o ki bir istihbarat paylaşımı yapmışsınız. Ancak önemli olan; nasıl olur da bir istihbarat nereden ve kimden gelirse gelsin, teyit edilmeden kullanılır ve onlarca insanın ölümüne yol açılır? Ve nasıl olur hâlâ sorumlu ortaya çıkartılamaz. Üstüne üstlük bu çocuk katliamının üstünü para vererek örtmeye nasıl olur da utanılmaz?”

‘KATLİAMIN HESABINI VERİN BAŞBAKAN’

“İçeride sorumluluğu askere, dışarıda Obama’ya havale ederek kurtulabileceğinizi mi sanıyorsunuz? Yoksa Pentagon da mı hükümetinizi yıpratmak istiyor? O da Ergenekon’un uzantısı olmasın sakın? Fenerbahçe taraftarına gürlediğiniz gibi Pentagon’a da gürleyecek misiniz Başbakan? Hani asker siyasi iradeye bağlıydı, hani sizin memurunuzdu, hani siz ne derseniz onu yapardı, hani uymayanlar uyarılır, muhalif kalanlarsa içeri atılırdı? Artık yeter, size de yazık. Sorumluluktan kaçmaktan yorulmadınız mı, vazgeçin ve gereğini yapın. Katliamın hesabını verin Başbakan.”

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.