logo

21 Mayıs 2012

Çay üreticileri alana çıktı!

Yaş çay alımının kontenjanla başlamasına ve hükümetin açıkladığı yaş çay fiyatının beklentilerin çok altında kalmasına ilişkin tepkiler artarak devam ediyor.

Bugün Tüm Köy Sen Fındıklı Temsilciliği öncülüğünde alana çıkan üreticiler, önümüzdeki perşembe günü saat 12.00’de AKP Rize İl Başkanlığı binası önünde olacak.

Kota uygulamasının kendilerini özel sektöre mahkum ettiğini, çaylarını 65 ila 75 kuruş arasında satmak zorunda kaldıklarını dile getiren çay üreticileri yaşadıkları diğer sıkıntılara dikkat çektiler: “Özel sektörden geçen yılın çay bedellerini alamadığımız gibi alacaklarımızın karşılığında kuru çay, zeytin verme gibi pazarlıklarla karşı karşıya kaldık.

PAYLARINI İSTEDİLER

Tarım Bakını Mehdi Eker’in açıkladığı, kilogram başına, destekleme primleriyle birlikte, 1 lira 22 kuruş fiyatı yetersiz bulan üreticiler şu sözlerle ekonomik büyümeden paylarını istediler: “Hani dünyanın en iyi ekonomileri arasında olan bir ülkeydik. Çay üreticilerini bu hale düşürerek mi ekonomiyi büyütüyorlar? Büyüyen ekonomide hani bize pay?”

Üreticiler, ÇAYKUR’a ait çay fabrikalarının tam kapasite çalıştırılmamasının nedeni olarak “tamirat, tadilat, yenileme” gibi mazeretler öne sürülmesine öfkeli: “Bu kadar ciddiyetsizliğin, vurdumduymazlığın, sorumsuzluğun, görev bilmezliğin sorumlusu biz üreticiler miyiz? Neden bir sene boyunca bu eksiklikler halledilmedi? 50 senedir çay alımı yapan ÇAYKUR işletmesi bu kadar deneyimsiz mi ki kampanyanın  başlamasına son iki ay kala fabrika tadilata girdi? Sonra diyecekler ki, ‘ÇAYKUR işlemiyor, zarar ediyor, o nedenle satıyoruz’ Buna inanıyor muyuz. ÇAYKUR’un zarar edeceğine inanmıyoruz!

14 MİLYONUMUZ GASBEDİLDİ

2010 yılında ÇAYKUR 590 bin ton yaş çay alırken özel sektörün 715 bin ton yaş çay alımı yapmış olmasına dikkat çeken üreticiler bu durumu şöyle yorumladı: “Yani, bizim ürettiğimiz çayın yüzde 55’i, özel çay şirketlerine verilmiş. Bu veriler ÇAYKUR’un kendi raporunda var. Böylece 14 milyon (eski parayla 14 trilyon) üreticilerin cebine az para girdi. Bu para kime gitti? Bu para çay borsasını elinde tutanlara, çay tüccarlarına, çay şirketlerine gitti. Bu politikayı savunanlar, ‘Özel sektöre karışamayız, serbest piyasa şartları’ diyenler kime çalışıyor. Üreticileri düşünmedikleri belli!”

ZAMMI BAŞBAKANA GÖNDERECEKLER!

Türkiye dünyanın 5, büyük çay üreticisi olmasına rağmen 18 ülkeden çay alımı yapılmasına ve ayrıca ülkeye tonlarca kaçak çay girişine izin verilmesine de itiraz eden üreticiler, göz göre özel sektörün üreticinin kanını emmesine izin verildiğine dikkat çekti.

“Sürekli, ‘Kul hakkı yiyen bizden değildir’ diyen Rizeli Başbakanımız nerede? Bu olanları bilmemesine imkan yok” sözleriyle Başbakana seslenen çay üreticileri yapılan 12 kuruşluk zammı PTT kararıyla başbakana gönderme kararı aldı.

Kaynak: 

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.