logo

20 Mayıs 2012

Koza’nın gücü, polisleri sürdü

Altın-Siyanür-Çevre” panelinin altıncı şirket Koza elemanları tarafından basılmasına ilişkin davada ilginç bilgiler açığa çıktı. Duruşmada, paneli koruyan görevli polislerin sürüldüğü öğrenildi.

Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, Koza Altın İşletmesi müdürünün olayların ardından polisleri ‘sizi sürdürürüm’ diye tehdit ettiği bilgisini verdi. Bu tehditten hemen sonra 3-4 polisin tayininin çıkarıldığına dikkat çekti.

Dikili’de görülen duruşmada  ifade veren sanıklardan Gökhan Belkır, olayın yaşandığı 19 Ağustos 2006’da Dikili Belediyesinde zabıta olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “Panelin olduğu gün maden yetkilisi Hayri Öğüt ve yanındaki 150-200 kişilik grup Belediye Başkanımıza, panel dinleyicisi ve katılımcılarına saldırıda bulundukları için onları koruma amacıyla müdahale ettim” dedi. Belkır, saldırının ardından nezarete alındığını, gerginliğin devam etmesi sonrası yaşanan ikinci olayla ilgili de kendisinin suçlandığını söyledi.

Belkır, “Olmadığım olay nedeniyle suçlanıyorum. Ben o gün 22.00 de nezaretten bırakıldım” diye konuştu.

KATLİAM OLABİLİRDİ

Duruşmada  söz alan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven; “İddianamede adları geçen sanıklar panelde güvenceyi sağlamakla görevlendirilmiş kişilerdir. Maden çalışanları grubu; taş, sopa ve molotofkokteylleri ile panel katılımcılarına, izleyicilere, belediye çalışanlarına ve bana saldırınca, sanıklar beni korumak adına müdahalede bulunmuşlar, beni bir kulübeye kaçırmışlardır. Zira bu olmasaydı, Sivas olaylarını andıran önemli olaylar yaşanabilirdi” dedi.

Yaşanan olayların önceden planlandığını söyleyen Özgüven gelişmeleri şöyle aktardı: “Maden çalışanları bu olayı önceden planlayarak gerçekleştirmişlerdir. Önceden burada ki parka sopa ve taş sakladıkları emniyetçe ve bizim tarafımızdan belirlenmiştir” dedi. Gurubun emniyet güçlerini de tehdit ettiğini söyleyen Özgüven; “Hayri Öğüt ve çalışanları emniyete gelerek burada bulunan emniyet güçlerini, ‘Görürsünüz siz, sizi sürdürürüm’ diyerek tehdit etmişlerdir. Nitekim olaydan sonra Dikili Emniyet Müdürlüğünde görev yapan

3-4 polisin hemen tayini çıkarılmıştır. Bu kişiler biz Belediye olarak siyanürle altın çıkarılmasına karşı olduğumuz için paneli basmışlardır. Burada ki amaçları paneli engelleyip benzeri panellerin yapılamayacağı mesajı vermektir” dedi.

‘KORUMA SUÇ DEĞİLDİR’

Belediye sanıklarının avukatı Arif Cangı; “Belediye çalışanları burada konukları, konuşmacıları ve Belediye başkanını korumuşlardır. Koruma amaçlı yapılan müdahale suç değildir. Saldıran karşı taraftır. Sanıkların beraatını talep ediyorum” dedi.

Cangı’nın savunmasını iddia makamı ile savunmanın eşitliği ilkesi gereği oturarak yapması ve hakimin uyarısına rağmen ayağa kalkmaması dikkat çekerken, Cangı, mevzuatta olmayan alışkanlıkların artık aşılacağını söyledi. Duruşma 4 Eylül 2012 günü saat 10.40’a ertelendi.

Kaynak: 

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.