logo

20 Mayıs 2012

“Engelli Merkezi sayısını 2 den 22’ye çıkardık”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, göreve geldikleri günden bu yana sayısı iki olan Engelli Merkezi sayısını 22’ye çıkardıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM) tarafından Üsküdar’daki Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Engelleri Birlikte Aşıyoruz” programına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Hüseyin Mutlu, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Nejla Sümer, eski AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva ve çok sayıda engelli vatandaşımız katıldı.
39 ilçede yapılması planlanan ve üçüncüsü yapılan programda konuşan Başkan Kadir Topbaş, göreve geldiklerinden bu yana İstanbul’da iki olan engelli merkez sayısını 22’ye çıkardıklarını ifade ederek, “Bu merkezlerin daha önce 20 bin üyesi vardı. Bu sayı 100 bini aştı” dedi.

Başkan Topbaş, engelli olmanın düşüncelere engel olmadığını ve artık dünyada yaşam alanlarının engelsiz olarak tüm insanların kullanabileceği şekilde yapılmaya çalışıldığı söyledi. Başkan Topbaş, bir şehrin medeniyet ve kalitesinin o şehirdeki insanların şehri kullanabilmesiyle ölçüleceğine dikkat çekerek, “Biz yerel yöneticiler olarak dezavantajlı gruplarımızı düşünerek hizmetlerimizi buna göre yapmalıyız” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı çalışmaları kendilerine örnek alarak daha da ileriye götürdüklerini kaydeden Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Başbakanımızın kurduğu Özürlüler Merkezi’nin sayısını 2’den 22’ye çıkardık. Her yıl yüz binin üzerinde engelli insan buralardan istifade ediyor. Bunun daha da artması gerekiyor. Kayışdağı Darülaceze’de kurduğumuz fizik tedavi merkezinde 250’nni üzerinde yürüyemeyen vatandaşımızı yeniden yürüterek hayata döndürdük. Şehirlerin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan dezavantajlı grupların ve engelli vatandaşların şehri ne kadar kullanabildikleriyle ölçülür. Eğer siz bu vatandaşlara göre şehrinizi kurabilmişseniz işte o şehir de modern bir yaşam var demektir.”

Çevreyi rahat ve özgürce kullanamadıkları için engelli vatandaşların toplum tarafından fazla bilinmediğine dikkat çeken Başkan Topbaş: “Onlar da yaşam mücadelesi içindeler. Yerel yönetimler olarak bizler, yasaların verdiği bir takım yetkilerle ve hükümetimizin ortaya koyduğu yeni düzenlemelerle yeterince aktifiz. İstanbul’da göreve geldiğimizde iki olan özürlü merkezi sayısını 22’ye çıkardık. Daha önce 20 bin civarında kayıtlı mensubu varken, bu rakam da 100 bini aştı. Kentin her tarafında bu konuda çalışmalar yürütmekteyiz” diye konuştu.

İSÖM Zihinsel Özürlüler Gösteri Sanatları Topluluğu’nun konser verdiği seminer öncesinde Başkan Topbaş ve Vali Mutlu kültür merkezindeki İSMEK sergisini gezdi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da kentte attıkları her adımda ”mükemmel” bir hizmetle karşılaştıklarını ifade ederek, bu güzel şehirde insana hizmet noktasında birbirinden ”değerli” çalışmalar yapıldığını söyledi.

Mutlu, ”Ne yapılırsa yapılsın insanı merkeze alan, insanı kucaklayan ve bu kucaklamanın içerisinde mutlaka sevgiyi bulunduran her işi önemsiyorum. Gururlandığımız bir şehrimiz var” diye konuştu.

İstanbul’da sayının (nüfusun) arttığına işaret eden Mutlu, şunları kaydetti:”Sayımız artarken gücümüz, güzelliklerimiz, tesirimiz ve cazibemiz artıyor. Daha etkili hale geliyoruz. Bu şehir her geçen gün hem kendisi büyüyor hem Türkiye’yi büyütüyor hem de bölgesinde çok önemli bir cazibe merkezi olarak ışıltısını artırıyor. Bundan gururlanıyoruz. 2023, bizim 100. yıl vizyonumuz içerisinde İstanbul, çok daha güçlü bir şehir haline gelecek.”

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.