logo

Gül protestosuna üniversite ve savcılıktan soruşturma

6 Nisan günü Kocaeli Üniversitesi’ne gelen Abdullah Gül’ü protesto eden 49 üniversiteliye hem üniversite yönetimi hemde savcılık haklarında soruşturma başlattı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 6 Nisan Cuma günü Kocaeli Üniversitesi’ne gerçekleştirdiği ziyaret öncesinde üniversitede OHAL ilan edilmiş, Rektörlük önünde basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen yaklaşık 60 öğrenciye izin verilmemesi ve ardından polisin güç kullanarak üniversiteyi savaş alanına çevirmesinin ardından 49 öğrenci gözaltına alınmıştı.

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp’in imzasıyla 49 öğrenciye gönderilen tebligatta şu ifadeler yer aldı: “Üniversitemiz öğrencilerinden bir grup öğrenci, 6 Nisan 2012 Cuma günü Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün üniversitemizi ziyaretini protesto etmek için toplanmış, Emniyet güçlerince defalarca dağılmaları konusunda uyarılmalarına rağmen protesto etmek, Rektörlük binasına yürümek istemeleri sonucunda güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmıştır.

Delillere bakılıp karar verilecek
10 Nisan 2012 Salı günü saat 12.00 sıralarında ise, Umuttepe Yerleşkesi Öğrenci Evi’nde toplanan bir grup öğrenci 6 Nisan 2012 tarihinde yaşanan gözaltı sürecini ve Üniversitemiz Rektörlüğü’nü protesto etmek amacıyla Rektörlük binasına yürümek istemişlerdir. Kendilerine müdahale eden güvenlik görevlilerine hakaret ettikleri ve güç kullanarak güvenlik görevlilerinin görevlerini yapmalarını engelledikleri iddia edilmiştir.”
Tebligatta ayrıca, özürsüz olduğu halde veya özrünü zamanında bildirmeyerek savunma vermeye gitmeyen öğrenciler hakkında eldeki delillere dayanarak karar verileceği bildirildi.

‘Bu sözleri açıklayın’
Savcılık soruşturması kapsamında ise 4 Mayıs 2012’de ifadeye çağrılan öğrencilerden, protesto gösterisi sırasında dağıttıkları, “AKP defol, üniversiteler bizimdir” ve “Kocaeli Üniversitesi öğrencileri olarak üniversitemize sahip çıkmak için cuma günü saat 17.30’da Rektörlük önünde buluşuyoruz” ibareli bildirileri açıklamaları istendi. Öğrencilerden söz konusu bildirilerde yer alan, “Bizler Abdullah Gül’ü çok iyi tanıyoruz. 1968 yılında üniversiteye giren Abdullah Gül üniversite içinde ve dışında birçok eli kanlı tertipte ismi geçen MTTB (Milli Türk Talebe Birliği) militanıdır” şeklindeki sözler hakkında ayrıntılı olarak ifade vermeleri talep edildi. Türk Ceza Kanunu’ndaki “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu düzenleyen 299. maddede, “Hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” deniliyor.

Kaynak: 

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.