logo

18 Mayıs 2012

Yargıtay’dan Kürtçeye veto

YARGITAY Ceza Genel Kurulu, ‘Türk vatandaşı olmasa bile savunmasını yapabilecek derecede ve yeterlilikte Türkçe bilen şüpheli veya sanığa tercüman görevlendirilemeyeceğine’ karar verdi.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından uyuşturucu ticareti yaptığı iddiası ile 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan yabancı uyruklu J.M.A anadilinde savunma yapma istemiyle yaptığı itiraz başvurusunu karara bağladı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun oy çokluğuyla aldığı kararın gerekçesinde, her sanığın duruşmada kullanılan dili anlamadığı veya konuşamadığı takdirde tercüman yardımından faydalanma hakkının bulunduğunun AİHS’in 6. maddesinde yer aldığı belirtilerek, CMK’da da sanığın meramını anlatabilecek ölçüde Türkçe bilmemesi halinde tercüman atanacağı yönünde düzenlemeler olduğu hatırlatıldı. AİHS’in, kişinin yargılamanın yapıldığı ülkenin vatandaşı veya yabancı olmasını değil duruşmada kullanılan dili anlamaması veya konuşamamasını esas aldığı vurgulandı. CMK’nın da aynı yaklaşımla tercüman görevlendirmek için kişinin meramını anlatabilecek derecede Türkçe bilmemesini gerekli gördüğü ifade edilen gerekçede, “Bunun sonucu olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmakla birlikte meramını anlatacak ölçüde Türkçe bilmeyen şüpheli veya sanıklara tercüman görevlendirilmesi savunma hakkının kullanılması açısından zorunluyken, ülkemiz vatandaşı olmasa bile savunmasını yapabilecek derecede Türkçe bilen şüpheli veya sanıklara tercüman görevlendirilmesi zorunluluğu bulunmamaktadır” denildi.
Gerekçede, “Soruşturma aşamasında gözaltı raporunun alınması sırasında doktor, ifadesinin alınması sırasında kolluk ve en önemlisi sorgusu için sevk edildiği hakim huzurunda yapılan işlemlerde, Türkçeyi savunmasını yapabilecek ölçüde ve iyi derecede konuşabildiği ve anlayabildiği açıkça anlaşılan sanığa, yargılama aşamasında AİHS’in ve CMK’nın ilgili maddeleri uyarınca tercüman görevlendirilmesi de zorunlu değildir” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: 

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.