logo

18 Mayıs 2012

Önce “barış” dediler

İran’ın fuarcılık konusundaki en etkin ismi, Başkan Kocaoğlu ziyaret etti. İZTO Başkanı Demirtaş’ın da katıldığı görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesiyle bölge barışına ciddi katkı sağlanacağı vurgulandı.

İran’ın Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) delegesi ve İran Uluslararası Fuarcılık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Akbarpour, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu makamında ziyaret etti. Akbarpour’a İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da eşlik etti. Türkiye ve İran’ın benzer ve ortak tarihlerine vurgu yapan Akbarpour, iki ülke arasında ticari, ulaşım ve gümrük konularında ikili anlaşmalar yapılmasını istediklerini belirterek “Bizim ülkemizdeki pazarlar diğer ülkeler için çok önem taşıyor. Bunun için alışverişimizi arttırmamız gerekiyor. Türkiye ve İran arasında yakında serbest bir alışveriş ortamı olacak. Bunu gerçekleştirmek için İran Ticaret Bakanımız, işin peşini bırakmadan çalışıyor” dedi.

İzmir’e destek geldi
İzmir’in, EXPO 2020 adaylığına da değinen İran Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) delegesi Kazem Akbarpour, “Biz eskiden beri her konuda Türkiye’yi destekliyoruz. EXPO çok önemli bir organizasyon. Ülkeler, EXPO esnasında geçmiş birikimlerini ve güçlerini gösterme fırsatı buluyorlar. 2010 EXPO’sunda çok önemli tecrübe edindiğinizi biliyoruz. İzmir’i EXPO 2020’de de destekleyeceğiz” dedi. Şangay’da 65 ay içinde 73 milyon EXPO ziyaretçisinin 7 milyonunun İran standını ziyaret ettiğini hatırlatan Akbarpour, sözlerine şöyle devam etti: “Bu ülkeler için ender bulunur bir fırsat. EXPO yapacak ülkenin çok büyük ve uzman bir ekibe ihtiyacı var. EXPO, ayrıca Türkiye ve İran gibi eskiden imparatorlukla yönetilen iki ülkenin eski güçlerine kavuşması ve yeni güçlerin ortaya çıkması için de bir fırsat. Avrupa geriye doğru giderken, bizler gelişiyor ve güçleniyoruz. Avrupa ve ABD’nin ekonomik krizleri bizim gibi ülkelere yarıyor. Tahran’da yılda 100 uluslararası fuar düzenleniyor. Bu fuarlardan bazıları ambargolara rağmen, dünyada ve sektöründe birinci sırada yer alıyor. Biz, uluslararası anlaşmaları olan ülkelerin fuarcılık alanında da anlaşmalar yapmasını ve bu ülkelerin fuarlara ücretsiz katılımının sağlanmasını istiyoruz”

Kocaoğlu: “Bölge barışı için çalışmalıyız”
Başkan Kocaoğlu, İran Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) delegesi Kazem Akbarpour’a İzmir’in EXPO 2020 adaylığı konusundaki destek sözünden dolayı teşekkür etti, “Şimdiden minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. Bölgede devlet geleneği olan iki ülkenin Türkiye ve İran olduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Bizim gibi ülkeler, bölgelerinde etkin ve komşular arasındaki ilişkilerde çözüm noktası olmalı. Türkiye ve İran arasındaki ilişkiler geliştikçe, birlikte karar verildikçe, uzlaşı içinde olundukça, dünyanın en kritik noktası olan Ortadoğu’ya o zaman barış ve huzur gelir. Bu da, zaten geçmişten gelen bağları çok güçlü olan iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin güçlenmesiyle olur. Bizlere düşen, bu bağları güçlendirmek ve bölgedeki barışın sağlanması doğrultusunda çalışmaktır” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziemir’de kurulacak olan Yeni Fuar Alanı konusunda da Akbarpour’a bilgi veren Başkan Kocaoğlu, delegeyi bu yıl 31 Ağustos’ta başlayacak olan İzmir Enternasyonal Fuarı’na davet etti.

Demirtaş: “Diğer oyları da istiyoruz”
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise İran’ın İslam örgütünün lider ülkesi olduğunu değinerek, “EXPO 2020’nin kaderini İslam ülkeleri ile Afrika ülkeleri tayin edecek. Bu yüzden İran delegesine İzmir’e verdikleri destek için teşekkür ediyoruz ama tek oy yetmez. Bölgedeki diğer oylar için de desteklerini bekliyoruz” dedi.

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.