logo

17 Mayıs 2012

“Gericilik dışarı bilim içeri”

Marmara Üniversitesi’nde Genç Vizyon Kulübü tarafından rektörlüğün izniyle düzenlenen “Bilim türler arası evrimi neden kabul etmiyor?” başlıklı sempozyum, üniversite öğrencileri ve akademisyenler tarafından protesto edildi.

Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nde “Bilim türler arası evrimi neden kabul etmiyor?” sempozyumu üniversiteliler ve akademisyenler tarafından protesto edildi. Yaratılış teorisinin “bilim” adı altında tartışılmasına ve önceden de bilim paneli etkinliklerine izin verilmeyen rektörlüğün tutumunu protesto eden öğrenci ve akademisyenler “Gericilik dışarı bilim içeri” dediler.
Üniversitede yapılan bu gerici etkinliğe karşı “Özgür Bilim Şenliği” düzenlemek isteyen öğrencileri ve akademisyenleri içeri almayan ve sempozyuma katılmasını engelleyen okul yönetimi, çevik polisler ve ÖGB’ler eşliğinde üniversiteliler önüne barikat kurdu. Yaşayan tartışmanın ardından “Üniversiteler üniversitelilerindir, gericilerin değil. Bu okula girmek bizim hakkımız.” diyen üniversiteli ve akademisyenler Haydarpaşa Kampüsü’nde basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Üniversite Konseyler Derneği adına gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından Eğitim-Sen’de bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eğitim-Sen’in ardından Marmara Üniversitesi Öğrencileri adına bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

“Üniversiteler bizimdir” 

Gerçekleştirilen basın açıklamalarından sonra kısa bir evrim dersi yapıldı. Evrim dersinin ardından horonlar çeken üniversiteliler “Üniversiteler bizimdir, gericiye, faşiste bırakmayız” sloganları attılar. Renkli dövizleriyle üniversitede şenlik gerçekleştiren öğrenciler şenliği sonlandırmadan önce son kez söz verdiler: “Biz üniversiteliler daha önce de söyledik. Marmara Üniversitesi’nde yaşanan bu gerici tutum, faşist tutum ilk değildir. Bizlerin önüne polis barikatı kuranlar, yapacağımız etkinlikleri engellemeye çalışanlar, eli satırlı faşistleri, gericileri okula alıp bizlere soruşturmalar, biber gazlarıyla saldırıyorlar. Sözümüzü bir kez daha yenileyelim; bu üniversiteler bizimdir. Eli satırlıları üniversitelerimizden kovmaya devam edeceğiz. Bilim adı altında yapılan bu etkinlik açık haliyle gericilikten başka bir şey değildir. Ama bizler buna izin vermeyeceğiz! Gericilerin, faşistlerin karşısında durmaya devam edeceğiz. Çünkü üniversiteler bilim üretir, içerideki sempozyumda ise Adnan Oktar gibi şarlatanlar sözüm ona bilim konuşuyor. Buna izin vermeyeceğiz. Bilim ancak sermayeden bağımsız, iktidardan bağımsız, dinden bağımsız üretilebilir. Ama içeride oynanan bir oyundan başka bir şey değildir. Genç Vizyon adlı kulübün başkanlarının AKP Gençlik Kolları’ndan olduğunu biliyoruz. Söz veriyoruz; bu üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek.”

Kaynak: 

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.