logo

‘Genel af gündeme gelebilir’

Mardin milletvekili Akdağ “PKK’ye genel af”tan söz etti; Van milletvekili Tuğluk, tutuklu siyasetçileri, gazetecileri, aydınları hatırlattı, “içerde tutulmaları gayri meşrudur” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD), İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Memur Sendikaları Konfederasyonu’nun da aralarında bulunduğu sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, gazeteciler ve kanaat önderleriyle  bir dizi görüşme yapan milletvekillerinden Mardin milletvekili Abdurrahim Akdağ, bir basın toplantısı düzenledi.

Görüşmeleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Akdağ, “Silahın bırakıldığı ortamda hükümet ciddi reformlar yapabilir” dedi ve PKK’ye yönelik genel affın gündeme gelebileceğini söyledi.

“Barış ortamı tesis edilirse bu atmosferde genel af da gündeme gelebilir. Örgüt üst yönetiminden 250- 300 kişi üçüncü ülkelere gidebilir. Diğerleri demokratik ortama katılarak siyasal alanda faaliyet gösterebilir” diyen Akdağ, sözlerini şözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu arada Meclis’te güçlü bir grupla temsil edilen BDP’ye büyük görev düşmektedir. Barış hususunda tarihi misyonunu ifa etmek için çaba harcamalıdır. Zira geçmişte devlet PKK ile savaşmak isteyen bir devletti. Askeri vesayet bu savaş üzerine kurulmuştu. Şimdi devletin ve hükümetin savaşa ihtiyacı yok. Kürtler artık silahı tolere edecek durumda değil. ‘Edi Bese’ (Yeter artık) diyorlar. PKK’nın durduğu yer bütün Kürtlerin çıkarını riske ediyor. Silahlı mücadelenin pazarlık unsuru olmayacağı bir döneme girdik.”

Akdağ, ayrıca siyasei müzakerenin “BDP’yi kapsamakla birlikte, onun tekeline hapsedilmemesi gerektiğini” ve “ana dilde eğitim hakkının tereddütsüz tanınması gerektiğini” de söyledi.

Akdağ’ın açıklamalarını değerlendiren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Van milletvekili (BDP) Aysel Tuğluk ise, devletin “güvenlik” eksenli politikaları sonucu binlerce Kürt siyasetçi, muhalif, gazeteci ve aydının tutuklandığını belirtti ve “Bununla Kürt siyasetini bitirme, iradesini kırma ve örgütsel anlamda zayıflatma hedefi vardı. Böyle bitireceklerini sandılar. İzlenen bu politikanın kısa sürede sonuç alamayacağı görülecektir” dedi.

Tuğluk şunları söyledi: “Newroz’da halkın ayağa kalkışından kontrol edilemeyeceği açığa çıktı. Bu çerçevede Kürt sorunu zaten çözümü dayatıyor. Çözümsüzlük en fazla iktidarları zora sokacaktır. Onları da vuracaktır. Geçmişte izlenen bu politikalar nasıl sonuç vermediyse şimdi de vermeyecektir. Bütün bunlar herkese kaybettiriyor. Bundan vazgeçilmesi, bir uzlaşının yakalanması gerekir.”

“Af değil, toplumsal barış ekseninde siyasi tutsakların, rehine olan siyasetçilerin serbest bırakılması gerekiyor. Zaten içerde olmaları bir siyasi soykırımdır. Onları tutuklayarak ellerinde koz olarak kullanmak istediler” diyen Tuğluk, 6000 Kürt siyasetçi, gazeteci ve aydının içerde tutulmasının gayri meşru olduğunu vurguladı.

Tuğluk, İmralı’da diyalog ve müzakere koşullarının yaratılması, askeri ve siyasi operasyonların son bulması gerektiğini de belirtti.

Kaynak: http://www.imc-tv.com/haber-genel-af-gundeme-gelebilir-3153.html#ixzz1v7GTso4a

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.