logo

17 Mayıs 2012

“Balçova’nın Çocukları Daha Mutlu Büyüyecek”

Balçova Belediyesi ile 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı mutlu bir gelecek için elele verdi. Proje başarıya ulaşırsa Türkiye’ye örnek olacak bir model oluşturulacak.

Toplum sağlığı ile ilgili yaptığı çalışmalar ile özellikle önlenebilir hastalıkların önüne geçmeyi hedefleyen Balçova Belediyesi, her gün binlerce hastaya şifa dağıtan 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Türkiye’ye örnek olacak “Olumlu Anne-Babalık Hakkında
Farkındalık ve Beceri Kazandırma Aile Eğitimi Projesi” protokolüne imza attı.

Avustralya’nın Queensland Üniversitesi’nde geliştirilen ve 27 ülkede etkinliği kanıtlanmış olan Olumlu Anne-babalık Programı Triple P (Positive Parenting Program) işbirliği ile gerçekleştirilecek olan proje öncelikli olarak; çocuk yetiştiren ailelere olumlu ebeveynlik tekniklerinin öğretilmesini ve çocukların ruhsal durumlarını kalkındırmayı hedefliyor. Proje ile Balçova’da yaşayan 0-18 yaş arasındaki 17 bin çocuk ve ergenin ebeveyni olan 8 bin aileye ulaşmak. İki yıl sürecek çalışma da ilk olarak belirli sayıda gruplara seminerler verilecek. Daha sonra yapılacak olan yüz yüze görüşmeler sonrasında ileri bilgilendirme ve beceri kazandırma eğitimleri verilecek gruplar belirlenecek. Bu gruplara da Olumlu anne-babalık, Artan özgüven, becerikli çocuklar, güçlü çocuklar gibi eğitimler verilecek.

“Balçova’nın Çocukları Daha Mutlu Büyüyecek” adlı projenin protokol imza töreninde konuşan Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya amaçlarının özellikle çocuklara güzel bir gelecek hazırlamak olduğunu ifade ederek “Biz eğitime, sağlığa, spora sınırsız destek veriyoruz. Tek amacımız çocuklarımızın iyi eğitim alması, kendine güvenen, başarılı bir nesil yetişmesi ve yakalanacakları hastalıklar gibi karşılaşacakları problemlere karşı önceden önlem alabilmek. Bu proje ile de hem aile birliğinin korunmasını hem de çocukların huzurlu bir aile ortamında yetişmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak Balçova Belediyesi ile çok önemli sosyal projelere imza attıklarını ifade eden 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Tülay Canda ise “Hastanemize çocuk ve ergen ruh sağlığı şikayeti ile ilgili başvurularda çok büyük bir artış söz konusu. Bu proje ile ailevi sorunların ve gelecek neslin ruh sağlığı problemlerinin önüne geçebileceğiz” diye konuştu. Balçova Belediye Meclis üyelerine yapılan proje tanıtımının ardından Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Tülay Canda ve Triple P Yöneticisi Des Mc Williams ortak protokole imza attı.

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.