logo

16 Mayıs 2012

Tacikistan’da Türk dizileri yasaklandı

Ortadoğu ve Orta Asya’da izlenme rekoru kıran Türk dizileri Tacikistan’da yasaklandı.

Tacikistan sinema ve video devlet işletmesi olan “Tajikkino”, ülkede son dönemde popüler olan Türk yapımı “Kollama”, “Yusuf Yüzlü”, “Kurtlar Vadisi”, “Tek Türkiye” ve “Yeşeren Düşler”in de aralarında bulunduğu dizilere yasak getirdi.

Ayrıca dizilerin tercüme edilip, CD olarak satılması da yasaklandı.

Tajikkino Devlet İşletmesi Direktörü Davlat Safarov, Türk yapımı dizilerin terör, aşırılık ve şiddet içerdiğini kaydederek, seyircilerinin önemli bir kısmını oluşturan gençlerin gelişimini olumsuz etkilediğini ileri sürdü.

Safarov, yasağın sadece Türk dizilerine değil, terör, şiddet ve aşırıcılık içeren tüm dizi, film ve çizgi filmlere uygulandığını ifade ederek, “Biz sadece Türk dizilerini değil, belki de bu kriterlere uymayan Amerikan, Avrupa ve Rus yapımı filmleri de yasakladık” diye konuştu.

Yasaklanan dizilere alternatif olarak yerli yapımlara önem vereceklerini, bu çerçevede Tajikkino’nun, yerli dizi ve film senaryoları ve çekimi için ihale açtıklarını kaydeden Safarov, en iyi senaryoların Tajikkino tarafından satın alınarak dizi veya film yapılacağını bildirdi.

 

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.