logo

16 Mayıs 2012

Sevgi Göyçe’nin tabutunu KESK’li kadınlar omuzladı…

KESK eski MYK üyesi Sevgi Göyçe, sendika önünde yapılan törenle mücadele arkadaşları tarafından sonsuzluğa uğurlandı. Göyçe’nin Devrimci Yol bayrağı ile örtülen tabutunu kamu emekçisi kadınlar taşıdı.

13 Mayıs 2012 günü sabaha karşı İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesine son nefesini veren Sevgi Göyçe için İstanbul Avcılar Eğitim Sen 7 No’lu Şube önünde bir anma toplantısı yapıldı. Ailesinin, KESK ve Eğitim Sen’li arkadaşlarının, Dev-Genç, Devrimci Yol, ÖDP süreçlerinden mücadele arkadaşlarının katıldığı tören sonrası, Göyçe’nin Devrimci Yol bayrağı ile örtülen tabutunu kadınlar taşıdı. Avcılar çıkışına kadar yaklaşık 500 arkadaşı tabutun arkasında yürüdü. Buradan arabaya konulan Göyçe’nin cenazesi, konvoy ile Hadımköy Gülbahçe Mezarlığı’na götürüldü ve karanfillerle toprağa verildi.

Törene katılanlar arasında ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Hayri Kozanoğlu, EMEP Başkanı ve İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, SES yöneticilerinden Leyla Koç Üzüm,  KESK eski başkanları Sami Evren ve Siyami Erdem, Çetin Uygur, Ali Cancı, Hakan Tahmaz, Zafer Aydın,  Hüseyin Demirdizen, HDK Yürütme Kurulu üyesi Saruhan Oluç, EDP İl Başkanı Sinan Tutal, Küresel BAK’tan Yıldız Önen, Naci Sönmez, Mehmet Gümüş, Cahit Akçam, Tayfun Mater, Sedat Kesim, Sedat Göçmen, İbrahim Aydın da bulunuyordu.

Törene ÖDP, KESK, TTB, Eğitim Sen, Birgün, BES, Tüm Bel Sen ve daha birçok kuruluş çiçekler yollamıştı. “Sevgi devrimci yolumuzda yaşıyor”, “Sevgi’ye sözümüz halk iktidarı” sloganları atıldı. Törenin yapıldığı caddeye bakan dershane penceresine “Kavgamızda yaşıyor – Devrimci Gençler”pankartı asıldı.

“KARARLI, SEVGİ DOLU, MÜTEVAZİ…”

Törende konuşan Cahit Akçam, Sevgi Göyçe’nin 12 Eylül öncesinde Kars, Ardahan ve Erzurum’dan başlayarak, Ankara Gazi Eğitim öğrencisi olduğu günlerden, hastalığının ağırlaştığı son günlere kadar devrimci mücadelenin çeşitli aşamlarında kararlılıkla yer aldığını anlattı. “Ankara yıllarında sadece öğrenci gençlik içinde değil, yerellerde de çalıştı, Emek, Beştepe mahallelerinin Ayşe kızıydı. Hangi kapıyı çalsa ona kapılar açılırdı” dedi.

KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombulkonuşmasında, “Sevgi’yi anlatmak hem zor hem kolay. Kısaca tevazu, kararlılık, inanç, sevgi ve umut ve mücadele sözleri onu anlatabilir” ifadelerini kullandı. 12 Eylül döneminde Erzurum Askeri Cezaevi’nde baskı ve işkencelere direnmesiyle örnek olduğunu anlattı. Sevgi Göyçe’nin 90’lı yıllardan itibaren kamu emekçileri mücadelesi içerisinde yer aldığını belirten Tombul, “Gerek bir bir sıra neferi olduğunda, gerekse yöneticilik yaparken tutarlı mücadelesiyle bize hep örnek oldu” dedi.

Eğitim Sen Başkanı Ünsal Yıldız ise konuşmasında “Biz ondan çok şey öğrendik. Mütevazi kişiliği ile bize hep yol göstermiş, örnek oluşturmıştur” dedi.

Sevgi Göyçe’nin yakın arkadaşlarından Bakırköy SES yöneticisi Leyla Koç Üzüm duygu yüklü bir konuşma yaptı. Göyçe’nin “Kadınları ve emekçileri ezen dişlinin çarklarını kıracak çakıl taşlarıyız biz” dediğini hatırlatan Üzüm, “Kadınlar olarak sana söz veriyoruz, sen gittin ama biz o çakıl taşlarını çoğaltacağız. Uğurlar olsun Sevgi Ablamız” dedi.

ALPER TAŞ: “SEVGİSİZ DEVRİM OLMAZ!”

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Göyçe’nin olumlu kişiliğinden ve özverili mücadelesinden bahsettikten sonra “Sevgiyi anlatmak ne kadar zorsa Sevgi Abla’yı anlatmak da o kadar zordur” dedi. Sevgi Göyçe’nin yaşamı olduğu kadar mücadeleyi de hep ciddiye aldığını söyleyen Taş, Devrimci Yol, kamu emekçileri, KESK ve ÖDP sürecindeki mücadeleye katkılarından söz ettikten sonra şöyle tamamladı: “O bize şunu öğretti: Sevgisiz devrimcilik olmaz.”

Konuşmaların ardından Göyçe’nin tabutu Devrimci Yol bayrağı örtülmüş ve çiçeklere sarılmış olarak çıkartıldı ve kadınlar tarafından omuzlandı. Eğitim Sen binasından Avcılar girişine kadar kadınların omzunda taşınan cenazenin arkasından topluluk sloganlar atarak yürüdü.

SEVGİ GÖYÇE KİMDİR?

3 Aralık 1959 Ardahan doğumlu olan Sevgi Göyçe, 1976 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi bölümüne girdi. Bölümdeki tek kız öğrenci olması ve siyasi kimliği nedeniyle yaşadığı baskılar ve tacizler sonucunda okulunu yarım bırakmak zorunda kaldı. Daha sonra Ankara Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesini kazanarak öğrenimine burada devam etti. Anti faşist gençlik hareketinde yer aldı, yoksul mahallelerinde mücadeleye katıldı.

1979 yılında Kars’ta gözaltına alındı, işkence gördü. 6 ay tutuklu kaldı. 12 Eylül döneminde cuntaya karşı direnişe katıldı, Artvin’de yakalandı. Ağır işkencelerden geçti, Artvin Devrimci Yol davasında yargılandı. Üç yıl Erzurum’da askeri cezaevinde kaldı. C

ezaevinden çıktıktan sonra, öğretmen olarak ataması yapılmadığından İstanbul’da değişik işlerde çalıştı. Uzunca bir dönem fabrika işçiliği yaptıktan sonra Ardahan’a döndü. 1987 yılında Adil Göyçe ile evlenerek İstanbul’ a yerleşti. 1996 yılında öğretmenliğe başladı.

Kamu emekçileri mücadelesine aktif olarak katılan, 2. ve 3. Dönem KESK Yürütme Kurulu Üyeliği ve Kadın Sekreterliği yapan Sevgi Göyçe, kadın mücadelesinin de önemli isimlerinden biriydi. 2. dönem KESK MYK Kadın Sekreterliği sırasında 2005 Dünya Kadın Yürüyüşü Türkiye ayağını örgütledi ve DKY sözcülüğünü üstlendi. Göyçe, kadınların kamusal alanda pantolon giyme yasağının devam ettiği dönemde Ecevit Hükümeti’ne karşı yürütülen mücadelede öncülük yaptı ve kılık – kıyafet yönetmenliğinin değişmesinde ve kadınların pantolon giyme özgürlüğünü kazanmalarında payı oldu. Sevgi Göyçe Petrol-İş’in Novamed Direnişi esnasında oluşturulan kadın dayanışmasının Dünya ve Avrupa sendikal hareketi ayağının inşasında yer aldı ve büyük katkılar sağladı.

Irak işgaline karşı 1 Mart 2003’te Ankara’da yapılan büyük savaş karşıtı mitingi örgütleyenler arasında yer alan Sevgi Göyçe, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütme Kurulunda yer aldı. Kuruluşundan beri ÖDP üyesi olan Göyçe Parti Meclisinde çeşitli dönemler görev aldı.

Son 3 yıldır akciğer kanseri ile mücadele eden Göyçe, olumsuz sağlık koşullarına rağmen son günlerine kadar mücadelesinden kopmadı. Göyçe son olarak KESK Genel Meclisi üyesiydi ve Esenyurt Fevzi Danış İlköğretim Okulunda 4.sınıf öğretmenliği görevine devam ediyordu.

Kaynak: http://www.turnusol.biz

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.