logo

Mersin Limanı’nda hayat durdu

  • 1400 İŞÇİ İŞ BIRAKTI

Mersin Limanı’nda sular durulmuyor. Limanda sendikalı ve taşeron işçiler iş durdurdu. Liman-İş üyesi ve taşeron çalışan işçilerin dün 16.00’da başlattıkları iş bırakma eylemleri devam ediyor. Sabah saat 07.00 civarında vardiya bitimlerinde Liman A Kapısı önünde toplanan işçiler “MIP şaşırma sabrımızı taşırma” “bu yola baş koyduk geri dönüş yok” “performans burada yönetim nerede” “direnişi kıranın kafasını kırarız” “susma sustukça sıra sana gelecek” “burası Türkiye Singapur değil” “vur vur inlesin yönetim dinlesin” sloganlarını attı.

Hiçbir işin yapılmadığı limanda işçiler, iş bırakmalarının temel nedenleri olarak yıllık performans ikramiyelerinin ödenmemesi ve işçilerin ücret dengesizliğini gösterdi.

İki bini aşkın işçinin çalıştığı belirtilen limanda işçilerin hepsi direnişe katılarak sendikanın talep ettiği 18 maddenin ana firma M.İ.P tarafından kabul edilmesini istiyor. Talepler kabul edilinceye kadar iş yapmayacaklarını ifade eden işçiler, M.İ.P’nin süreci tıkadığını ifade etti.

Liman-İş sendikası şube başkanı Kadir Özçelik limandaki ücret ve mesai saatlerinin dengesizliği, 15 Mayısta alınan yıllık performansa dayalı aldıkları ikramiye ve primlerin M.İ.P tarafından geçersiz gerekçelerle verilmemeye çalışılması, iş güvenliği başta olmak üzere güvenceli çalışmanın garantiye alınana kadar iş bırakma eyleminin devam edeceğini söyledi.

Özçelik, 18 Maddenin 10’a yakının iş güvenliğini ve emniyetli çalışma kapsamı taşıdığını ancak en temel taleplerinin liman içerisindeki ücret dengesizliğin giderilmesi olduğuna dikkat çekti.

İşçilerle yaptığımız görüşmelerde işçiler Mersin Limanının dünyadaki en önemli limanlar arasında olduğunu, yıllık ve günlük kazançlarının her geçen gün arttığını belirterek Limanının Singapurlu işverenine kazandırılan paradan işçilerin hakkı olanın alınamamasına dikkat çekerek böylesi bir koşulda çalışma barışının işçilerce değiş işverenlerce bozulduğunu açıkladı.

Başlatılan iş durdurma eylemi devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: 

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.