logo

Lefkoşalı emekçiler grev yasağına karşı ayakta

Kıbrıs’ta hükümetin Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki (LTB) greve izin vermemesi, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) üyelerini kızdırdı. BES üyeleri, belediye önüne çöp yığarak bankları ateşe verdi. Polisin müdahalesi sonrası yaşanan olaylarda 5 belediye çalışanının tutuklandığı, 20 polisin de yaralandığı öğrenildi. Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, tutuklamanın gerekçeleri “ayaklanma, kasti hasar, polisi darp ve uygunsuz hareket” olarak açıkladı.

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat, Bakanlar Kurulu’nun bugün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın katılımıyla yaptığı toplantıda eylemleriyle ilgili aldığı yasaklama kararını tanımadığını ve mücadeleye kaldıkları yerden devam edeceklerini bildirdi. Düzenlenen eyleme Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, diğer bazı siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve sendikaların başkan ile temsilcileri de katılarak destek verdi.

 

YARIN EYLEM VAR

Sendikal Platform, Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki gelişmeler üzerine bu akşam yaptığı toplantıda, yarın (çarşamba) Lefkoşa’da 3 saatlik grev ve belediye önünde miting düzenleme kararı aldı. Sendikaların Lefkoşa’da örgütlü olduğu iş yerlerinde ve okullarda 09.30-12.30 saatleri arasında uygulanacak grevle birlikte saat 10.00’da da belediye önünde miting yapılacak.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.