logo

14 Mayıs 2012

Şiddet Anneler Günü’nde de durmadı

Kadına şiddet anneler gününde de devam etti.

Konya’da darp edilen kadın çocuklarıyla birlikte polise sığındı. Samsun’da ise bir kişi şaka yapan eşini bıçakla yaraladı. Bursa’da da jandarma, karısını ölümle tehdit eden kocaya, “evden uzaklaştırma” cezasını uyguladı.
Sığınma evinden çıktı şiddete uğradı
Konya’da birçok kez eşi tarafından kendisinin ve çocuklarının darp edildiğini iddia eden kadın polise sığındı. Dört çocuk annesi Ceylan Y. (30), eşinin kendisini ve çocuklarını darp ettiği gerekçesiyle polisi aradı.

Doğuş Mahallesi’ndeki olay yerine giden ekipler, Ceylan Y. ile 2 çocuğunu alarak Konya Numune Hastanesi’ne getirdi. Gazetecilerin “Bugün Anneler Günü. Darp edildiğiniz öne sürülüyor. Doğru mu?” sorusuna Ceylan Y, “Bugün Anneler Günü evet. Eşim beni ve çocuklarımı sürekli dövüyor” dedi.

Darp raporu almak için beklediği sırada Ceylan Y, gazetecilere, “Beni ve çocuklarımı eşim sürekli dilendiriyor. Daha önce de şiddete dayanamadığım için eşimden şikayetçi oldum. Bir süre kadın sığınma evinde kaldım. Annem beni kaldığım yerden çıkardı. Bugün yine dövdü” dedi.

Şiddet uygulayan koca « hasta » olduğu bahanesine sığındı
Samsun’da ise 50 yaşındaki Hasan A., karısını ekmek bıçağıyla sol bacağından ve karnından yaraladı.

Olay merkez Atakum İlçesi Esenevler Mahallesi’nde dün akşam saatlerinde meydana geldi. Belediyeden işçi emeklisi olan 5 çocuk babası Hasan A., eve giderken 35 yıllık eşi Emine A.’yı erkek komşusuyla çay içerken gördü, ancak yürümeye devam etti. Bir süre sonra Emine A. eve gelince, Hasan A. öfkeli bir şekilde, “Erkeklerle niye oturup çay içiyorsun? Ne yapıyorsun sen?” diye bağırdı. Emine A. da “Hiç bir şey yapmıyorum. Koca arıyorum” diye şaka yaptı. Hasan A., mutfaktan aldığı ekmek bıçağıyla eşini sol bacağından ve karnından yaraladı.

Emine A. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alınırken, olayın ardından Hasan A. gözaltına alındı. İfadesinde pişman olduğunu söylen Hasan A., “Ben şizofreni hastasıyım. Gereksiz yere kıskançlık yapıp eşimi bıçakladım” diye konuştu. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan Hasan A. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Jandarmadan ilk uygulama : « evden uzaklaştırma »
Öte yandan, Bursa İl Jandarma Komutanlığı, geçen 20 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile kolluk kuvvetlerine verilen yetkiyi kullanarak örnek bir karara imza attı. Orhangazi İlçesi’nde eşini ölümle tehdit eden kocaya “6 ay evden uzaklaştırma” cezası verildi. Karar Orhangazi Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından da onaylanarak taraflara bildirildi.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.