logo

14 Mayıs 2012

Korsanlar kazandı, Sol Parti kaybetti

Almanya’nın en büyük eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’da yapılan erken parlamento seçimlerinde kazanan, diğer eyaletlerde olduğu gibi Korsanlar Partisi oldu.

Geçen yıl eylül ayında Berlin’de yapılan senato seçimlerinde ilk kez yüzde 5 barajını aşarak bir eyaletin parlamentosuna girmeyi başaran Korsanlar Partisi, ondan sonra katıldıkları bütün eyalet meclislerinde aynı başarıyı gösterdiler ve bu seriyi Kuzey Ren Vestfalya’da da sürdürdü.

Yüzde 7.8 oyla eyalet meclisine 20 milletvekili göndermeyi başaran Korsanlar Partisi’nin bundan sonraki hedefi önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimlerde Federal Parlamento’ya girmek. Yapılan kamuoyu yoklamalarına göre Korsanlar’ın ülke genelinde yüzde 10’a yakın oyu bulunuyor.

237 milletvekilinden oluşan yeni mecliste Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller Partisi, salt çoğunluğu net bir şekilde elde ettiler. İki yıl önce yapılan seçimlerde bir sandalyeyle salt çoğunluğu sağlayamayan her iki parti, azınlık hükümeti kurmuş ve iki yıl boyunca eyaleti yürütmüştü. 14 Martta hazırlanan yeni bütçeye muhalefet partilerinin destek vermemesi üzerine, her iki parti salt çoğunluğu net bir şekilde sağlama hedefiyle erken seçim kararı almıştı.

SPD BİRİNCİ PARTİ

13.8 milyon seçmenin çağrılı olduğu ve sandığa gidenlerin oranın yüzde 60’ta kaldığı seçimlerden SPD yüzde 39.1 ile birince parti çıkarken, en yakın takipçisi Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) ancak yüzde 26.3 oy alabildi. SPD iki yıl önce yapılan seçimlere göre oylarını yüzde 4.6 artırırken, CDU yüzde 8.3 kaybetti. CDU adına eyalet başbakanlığına aday olan Federal Çevre Bakanı Norbert Röntgen, seçim yenilgisinden sonra partisinin eyalet örgütü başkanlığından istifa etti.

ASIL KAYBEDEN SOL PARTİ OLDU

İki yıl boyunca SPD ile koalisyon ortaklığı yapan Yeşiller Partisi, az bir oy kaybıyla yüzde 11.3 oy alırken, geçen yıl yapılan pek çok eyalet seçiminde yüzde 5 barajını aşamayan Hür Liberal Parti (FDP) ise Kuzey Ren Vestfalya’da oylarını yüzde 6.7’den yüzde 8.6’ya çıkardı. Bu sonuç, bir süredir iniş içerisinde olan FDP’nin yeniden dirilişi olarak değerlendirildi.

Seçimlerin asıl kaybedeni ise Sol Parti oldu. İki yıl önce yüzde 5.6 ile eyalet parlamentosuna 11 milletvekili gönderen Sol Parti, bu seçimlerde ancak yüzde 2.5 oy alabildi. Başka bir deyişle iki yıl önce 435 bin oy alan Sol Parti’nin oyu bu kez 194 bine düştü.

Sol Parti’nin kaybettiği seçmenlerinin önemli bir bölümünün bu seçimlerde SPD ve Korsanlar’a oy verdiği görüldü.

FEDERAL POLİTİKAYA YANSIYACAK

Seçimlerde SPD-Yeşiller koalisyonunun açık arayla zaferini ilan etmesi üzerine, benzer bir tablonun önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimlerde de oluşabileceği şeklinde yorumlar yapılmaya başlandı. Genel seçimlerin bir provası mahiyetinde olan seçimlerde elde edilen sonuçlar aynı zamanda SPD adına kimin başbakan olacağı konusunda da tartışmalara yol açtı. Kimi gazeteler ve yorumlarda, seçimlerden zaferle çıkan eyalet başbakanı Hanneloer Kraft’ın Angela Merkel’in yerine başbakan odayı olması gerektiği ifade edildi.

LAFONTAINE’DEN GERİ DÖNÜŞ MESAJI

Önümüzdeki yıla dair en yoğun tartışma ise seçimlerden yenilgiyle çıkan Sol Parti’de başladı.
Daha önce partiyi başarıdan başarıya taşıyan eski eşbaşkan Oskar Lafontaine, 2-3 Haziranda yapılacak genel kongrede partinin başkanlığına aday olmak istediğinin mesajını verdi. Bugün yapılacak parti yönetim kurulu ve eyalet başkanları toplantısından kendisinin adaylığı konusunda bir görüşün çıkmasını isteyen Lafontaine, partinin mevcut çizgisinin daha solda olması gerektiğini savunuyor. Doğu Almanya’daki eyalet örgütleri ise Lafontaine’nin dönüşüne pek sıcak bakmıyor.

Öte yandan Sol Parti Eşbaşkanı Klaust Ernst, seçimlerden hemen sonra yaptığı açıklamada yerini Lafontaine’ye bırakmak istediğini söyledi. Diğer eşbaşkan Gesine Lötzsch ise eşinin sağlık durumunu gerekçe göstererek kısa bir süre önce görevinden istifa etmişti.

4 TÜRKİYE KÖKENLİ MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ

Almanya vatandaşı olan 350 bin kadar Türkiye kökenlinin seçimlere katılma hakkının olduğu seçimlerde 4 Türkiye kökenli siyasetçi de meclise girmeyi başardı. Daha önce eyalet parlamentosuna seçilen Arif Ünal (Yeşiller), Serdar Yüksel (SPD) ve İbrahim Yetim (SPD) yeniden meclise girmeyi başardılar. CDU tarafından eyalet listesinin 14. sırasında aday gösterilen Serap Güler de meclise girdi.
Kaynak: 

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.