logo

13 Mayıs 2012

Yılmaz Güney filmleri ABD’de

Yılmaz Güney filmleri ABD’de

Kanada ve ABD’de düzenlenen Yılmaz Güney film etkinlikleri Washington’daki son gösterimlerle son buluyor; Washington gösteriminin ardından Güney’in sekiz filmi Kanada ve ABD’yi dolaşmış olacak.

 

Yılmaz Güney’in sekiz filmi Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başkenti Washington’da sinemaseverlerle buluştu.

Amerika’da film programları düzenleyen Ercüment Ackman, Kültür ve Turizm Bakanlığı Washington Müşavirliği ve Güney Film’in işbirliğiyle, Güney’in unutulmaz filmlerinden “Yol”, “Umut”, “Ağıt”, “Sürü”, “Seyit Han”, “Aç Kurtlar”, “Arkadaş” ve “Zavallılar”, dokuz ay boyunca ABD ve Kanada’yı dolaştı. Turun son ayakları kapsamında önce New York’taki Lincoln Center’de gösterimi büyük ilgi gören filmler, ABD turunu başkent Washington’da tamamlıyor.

Başkentte Goethe Enstitüsü ve Freer&Sackler Gallery’in ev sahipliği yaptığı gösterimlere “Sürü” filmiyle başlandı. Goethe Enstitüsündeki gösterim Amerikalılardan ilgi gördü.

Kuratör Ercüment Ackman da etkinlikle ilgili açıklamalarda bulundu. Washington’da ABD ve Kanada’yı dolaşan sekiz Yılmaz Güney filmi serisinin son ayağının düzenlendiğini ve Goethe Enstitüsü’nde ilk gösterime ilginin iyi bir düzeyde olduğunu ifade eden Ackman, Goethe Enstitüsü’nün Güney’in “Sürü”, “Umut” ve “Yol” adlı filmlerini, Freer&Sackler Gallery’nin de “Zavallılar”, “Arkadaş” ve “Ağıt” filmlerinin aralarında olduğu beş filmi göstereceğini anlattı.

Ackman, programın 16 Mayıs’ta düzenlenecek panelle tamamlanacağını belirterek, Georgetown Üniversitesi’nden akademisyenlerin katılımıyla panelde, Yılmaz Güney filmleri, filmlerin estetiği gibi konuların tartışılacağını söyledi.

Kaynak: http://www.imc-tv.com

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.