logo

Cumartesi Anneleri 372’inci kez…

Cumartesi Anneleri 372’inci kez…

Cumartesi Anneleri, 372’inci kez “Failler belli. Kayıplar nerede?” pankartı etrafında bir araya geldi ve 1994 yılında kaybedilen kuzenler Halil ve Kasım Alpsoy’un akıbetini sordu.

Kaybedilen ya da katledilen yakınlarının bulunması ve faillerin yargılanmasını isteyen Cumartesi Anneleri’nin “adalet” talebi 372’inci haftasında…

Cumartesi Anneleri’nin kayıpların bulunması ve sorumlulardan hesap sorulması için her hafta Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları oturma eylemi 372’inci haftayı geride bıraktı. Eylemde, “Failler belli. Kayıplar nerede?” pankartını açılırken, her katılımcı elinde kırmızı karanfil ve bir kaybın fotoğrafını taşıdı. Anneler, bu haftaki eylemlerinde 1994’te gözaltında İstanbul’da gözaltında katledilen Halil Alpsoy ile Adana’da gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan kuzeni Kasım Alpsoy’un akıbetini sordu.

“18 yıldır mezarını istiyorum. Kemiklerini versinler artık”

Kaybedilen Kasım Alpsoy’un eşi Erdoğan Alpsoy, eşinin Adana’da evlerine yapılan baskında bir yaşındaki çocuklarına silah dayayarak gözaltına alındığını söyledi. Eşinin gözaltına alındıktan sonra Adana Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Bölge Başkanlığı’nda işkenceli sorgudan geçirildiğini dile getiren Alpsoy, eşinin serbest bırakılmasının ardından kimliğini almak için tekrar MİT’e gittiğini, fakat bir daha dönmediğini aktardı. Eşinin işkence edilmiş bedenin Adana Akkapı Kimsesizliler Mezarlığı’nda olduğunu söyleyen bir tanığın ifadesi üzerine mezarın açılması için başvuru yaptıklarını, ancak reddedildiğini belirten Alpsoy, “18 yıldır mezarını istiyorum. Kemiklerini versinler artık” dedi.

Alpsoy’un akrabası Kadriye Alpsoy da, kayıplar için kamuoyunu sessiz kalmamaya çağırdı. Halil Alpsoy’un torunu Helin Alpsoy, “Dedemin kokusunu bilmem. Beni hiç kucağına almadı çünkü. Kayıplara karşı itiraz edin, sessiz kalmayın” dedi.

“Devletin yüksek çıkarları…”

Bu haftanın basın açıklamasını ise sanatçı Zeynep Tanbay yaptı. 12 Mayıs 1994’te gözaltında kaybedilen Halil Alpsoy’un ve 18 Mayıs 1994’te gözaltında kaybedilen Kasım Alpsoy’un hikâyesini anlatan Tanbay, iki kuzenin gözaltına alındığını devletin 18 yıldır inkâr ettiğini, yargının da “devletin yüksek çıkarları”nı koruma refleksiyle davrandığını bu sayede faillerin cezasızlık zırhıyla korunduğunu dile getirdi.

Yarın (13 Mayıs) “Anneler Günü” diyen Tanbay, “Yarın devleti yönetenler yine ‘anneliğin öneminden ve kutsallığından’ bahsedecekler. Bizzat devletin kurup yönettiği çeteler tarafından evlatları kaybedilen annelerden kimse söz etmeyecek” diye konuştu.

Tanbay, Halil ve Kasım Alpsoy kaybedildiğinde Tansu Çiller’in Başbakan, Nahit Menteşe’nin İçişleri Bakanı ve Mehmet Ağar’ın Emniyet Genel Müdürü olduğunu hatırlatırken, bu kişilerden hesap sorulması gerektiğini söyledi.

 

Kaynak: http://www.imc-tv.com/haber-cumartesi-anneleri-372inci-kez-3115.html#ixzz1uhAfKSPh

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.