logo

12 Mayıs 2012

Hissedilebilir yüzey uygulaması

Balçova Belediyesi Binasında engeller kalktı
Özellikle kamu kullanımına açık alanlarda tehlikeleri ve yönleri algılamakta zorluk çeken görme özürlülerin günlük yaşamda bağımsız ve güvenli hareket etmelerini sağlamak amacıyla yapılan hissedilebilir yüzey uygulamasına Balçova Belediyesi’nde Başlandı.

“Özürlülerin de herkes gibi ve herkesle birlikte yaşamın tüm alanlarındaki hak ve hizmetlere ulaşabilmesi ve bunlardan yararlanabilmesi” sloganıyla başlatılan çalışmalar ile engelli vatandaşların önlerindeki yapay engeller tek tek kaldırılıyor. Engelli vatandaşlar için ilçede yoğun bir eylem planı başlatan Balçova Belediyesi, yeni bir uygulamaya daha imza attı. Halka açık alanlarda yönlerini ve gelecek tehlikeleri algılamakta güçlük çeken Görme Özürlü vatandaşlar için Balçova Belediyesi’nin tüm katları hissedilebilir yüzey kaplaması ile döşendi.

İzmir’de bir kamu binasında ilk kez başlatılan uygulamanın, hazırladıkları eylem planının bir parçası olduğunu ifade eden Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya “Engelli vatandaşlarımızın önlerindeki engelleri kaldırmak bizim onlara sağladığımız bir lütuf değil birincil görevimizdir. Biz bu amaçla ilk olarak ilçemizin engelli haritasını hazırladık. Şu anda ilçemizde hangi sokakta hatta hangi evde hangi engelli vatandaşımızın yaşadığını biliyoruz. Onlar için 365 gün 24 saat yaptığımız fiziki ve sosyal hizmetler var. Geçtiğimiz dönem İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte ilçemizin ana arterlerinde ki tüm kaldırımları özürlü vatandaşlarımız için düzenledik” diye konuştu.

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.