logo

11 Mayıs 2012

Otobüs durağına bırakılan kadının davası

Konya’da kaldırıldığı hastanede 43 gün süren yaşam mücadelesini kaybeden kadının ölümüyle ilgili yargılanan Mustafa Konuk hakkında “adam öldürme” suçundan müebbet hapis cezası istendi.


Konya’da erkek arkadaşı tarafından 4 günlük işkence sonrası bir otobüs durağına terk edilen, kaldırıldığı hastanede de hayatını kaybeden Meral Tahta’nın ölümüyle ilgili yargılanan Mustafa Konuk hakkında “adam öldürme” suçundan müebbet hapis istendi.

Konya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen cinayet duruşmasına, tutuklu sanık Mustafa Konuk (35) ile taraf avukatları katıldı.

Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını bu duruşmada verdi.

Sanığın ilişkisi olan Meral Tahta’nın evinde zaman zaman kaldığını belirten savcı, olay günü gece sanık Mustafa Konuk’un, Meral Tahta’nın çalıştığı restorana gittiğini ve buradaki çalışanlarla kavga ettiğini söyledi.

Mustafa Konuk’un alkol aldıktan sonra Tahta’nın evine gittiğini belirten savcı, “Daha sonra Meral Tahta’nın eve gelmesiyle ikili arasında tartışma yaşandı. Darp edilmesi sonucu Tahta’nın bilincinin kapandığını fark eden ve arkadaşlarından yardım isteyen Mustafa Konuk, araçla anne ve babasının olduğu yere gitti” dedi.

Mustafa Konuk’un burada kabul edilmeyince Tahta’yı başka birinin evine götürdüğünü anlatan savcı, şunları kaydetti:

“Mustafa Konuk, daha sonra polisle bağlantı kurarak Tahta’nın bulunduğu yeri söyledi. Bilinci kapalı şekilde otobüs durağında bulunan ve hastaneye kaldırılan Tahta, burada yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Otopside ölümün kafa travmasına bağlı beyin kanaması sonucu gerçekleştiği belirlendi. Ayrıca otopside maktulün vücudundaki kırıklar ile diğer darp izleri ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.”

Savcı, toplanan delil ve bulgulara bakıldığında sanık Mustafa Konuk’un olayı öldürme kastıyla gerçekleştirdiğini belirterek, sanığın “adam öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Duruşma, taraf avukatlarının esas hakkında savunma hazırlamak için süre talep etmeleri üzerine ertelendi.

Ne olmuştu?
Konya’da ablasının hakkında kayıp başvurusunda bulunduğu Meral Tahta, polis tarafından gözaltına alınan erkek arkadaşı Mustafa Konuk’un (35) verdiği bilgiler doğrultusunda 19 Temmuz 2011’de merkez Selçuklu ilçesi Buhara Mahallesi’nde bir otobüs durağında ağır yaralı bulunmuştu.

Kaldırıldığı hastanede Meral Tahta, 43 günlük yaşam mücadelesini kaybetmişti.

Kayıp olduğu bildirilen kadının, bu süre içinde aç ve susuz bırakıldığı belirlenmişti. Mustafa Konuk 19 Temmuz’da çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.