logo

Adaletleri sürçtü: Cihan’a 11 yıl hapis!

Türkiye Cumhuriyeti’nin adaleti bir kez daha sürçtü. Polis teşhis edemedi, gizli tanık “O değildi” dedi. Buna rağmen hakkında 45 yıl istenen üniversite öğrencisi Cihan Kırmızıgül’e 11 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Kamuoyunda “puşi davası” olarak bilinen ve Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül’ün yargılandığı davada, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Kırmızıgül’e 11 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

25 ay tutuklu kaldıktan sonra 23 Martta tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalan Cihan Kırmızıgül “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte yardımcı olmak”, “patlayıcı madde bulundurmak” ve “mala zarar vermek” suçlarından mahkum edildi.

Mahkeme heyeti, Kırmızıgül’ün “kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnmek” ve “güvenliği kasten tehlikeye sokmak” suçlarından ise beraatine hükmetti.

Gazetemize açıklama yapan davanın avukatlarından Fikret İlkiz, mahkemenin kararına itiraz edeceklerini ifade etti.

Savcı bir önceki duruşmada Kırmızıgül’e 45 yıl hapis istemişti.

MÜCADELE DEVAM EDECEK

Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifinden Ahmet Saymadi, mahkemenin kararına tepki  gösterdi. Davanın başından bu yana Kırmızıgül’ün taktığı puşiden başka delil olmadığını hatırlatan Saymadi, “İddianame kamuoyunu ikna etmedi. Defalarca söyledik. Mahkemenin Cihan’ın puşisini geri vermeme kararı bile söylediklerimizin doğruluğunu ortaya koydu. Biz tutuklu öğrencilere destek olmaya, davalarını takip etmeye devam edeceğiz. Cihan’ın aldığı cezanın iptal edilmesi için de mücadelemize devam edeceğiz.

TUTUKLU ÖĞRENCİLERE ‘ÖZGÜRLÜK’ İSTENDİ

Öte yandan Kırmızıgül’ün duruşması öncesi Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi aktivistleri ile Galatasaray Üniversitesi Öğretim Elemanları ve Öğrencileri, İstanbul Adalet Sarayı önünde bir araya gelerek, Kırmızıgül ve tutuklu öğrencilere özgürlük istedi. “Tutuklu öğrencilere özgürlük”, “Sıra beraatte mücadeleye devam” pankartları açan grup, “Cihan’a özgürlük”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları attı. Kırmızıgül ve ailesinin de katıldığı açıklamada konuşan Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Özgür Mumcu, Kırmızıgül ve onun dışında Türkiye genelinde Newroz’a ve 1 Mayıs’a katıldıkları gibi gerekçelerle öğrencilerin gözaltına alınıp, tutuklandığını hatırlatarak, yüzlerce öğrencinin özgürlükleri için mücadele ettiklerini söyledi. Tahliye edilen öğrencilerin özgür olduğunun düşünüldüğünü, oysa yargılanmaya devam edilerek her an tutuklanabileceklerini vurgulayan Mumcu, Kırmızıgül içi 45 yıl hapis cezasını örnek gösterdi. Dosya kapsamında Kırmızıgül’ün işlediği iddia edilen suçlarla ilgili herhangi bir “yasa dışı örgütü” üye olduğunu gösterecek, en küçük bir delil olmadığının altını çizen Mumcu, “Cihan’ın hayatından çalınan 25 ayın hesabını kim verecek? Biz bugün Cihan’ın atfedilen tüm suçlardan aklanmasını talep ediyoruz. Cihan Kırmızıgül bizim için bir başlangıç. Bu özgürlük ve adalet mücadelesini keyfi ve haksız bir şekilde tutuklanan ve yargılanan öğrenciler özgür olana kadar sürdüreceğiz” dedi.


TEŞHİS YOK CEZA VAR!

Cihan Kırmızıgül, Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiydi. Boynunda puşiyle Kâğıthane’de durakta beklediği sırada bölgede bir markete molotof atılmış, 22 yaşındaki Cihan da zanlı olarak gözaltına alınmıştı. Gözaltına alındığında tutanak tutan polisler davada ifade verirken molotof atan kişinin Cihan olup olmadığından emin olmadıklarını söylediler. Gizli bir tanık da 3. duruşmada olay sırasında gördüğü şahsın o olmadığını söyledi.


19.30’DA PROTESTO EDİLECEK

Cihan Kırmızıgül davasında verilen kararı protesto etmek ve sayıları 600’ü aşan tutuklu öğrencilere özgürlük ve adalet talep etmek için bugün saat 19.30’da Taksim Tramvay durağında buluşularak Galatasaray Lisesi’ne yürünecek.

Kaynak : 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.