logo

10 Mayıs 2012

TOFD Üyeleri Hakları İçin Sokaktaydı

TOFD ÜYELERİ HAKLARI İÇİN SOKAKTAYDI

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği 10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası sebebi ile üyeleriyle Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir eylem gerçekleştirdi.

Etkinliğe katılan onlarca engelli en büyük sorunları olan mimari engellere vurgu yaptı. Ünlü radyocu Ceyhun Yılmaz da eyleme katılarak engellilere destek oldu. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkanı Ramazan Baş, 7 Temmuz 2012 tarihine dikkat çekerek, “Bu tarih, 5378 sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile engellilerin erişimi önündeki engellerin kaldırılması için önemli bir tarihtir.Bu tarihe kadar başta kamu kurum ve kuruluşlarının binaları, yollar, kaldırımlar, yaya geçitleri, yeşil alanlar, spor alanları olmak üzere halka açık hizmet veren her yer erişilebilir olmak zorunda” dedi.

Mimari engellerin ortadan kalkması ile kendi başına hayatlarını sürdüreceklerini söyleyen Ramazan Baş, “Bizlerin hayata bağlanmasının önünde duran fiziksel engelleri deşifre etmek için kurduğumuz BURADAENGELLENDİM.COM web sitesi ile bizler üzerimize düşeni yapıyor ve bu engelleri gözler önüne seriyoruz. Tüm Türkiye’yi de web sitemize fotoğraf eklemeye bekliyoruz. Çünkü; engellerin kalkması bizler için; Seçimlerde özgürce oy kullanmak demek, Okula, işe özgürce gitmek demek, Alışverişimizi kendi başımıza yapmak demek, Sanatsal etkinliklere katılmak demek, Sportif faaliyetlere katılmak demek” diye konuştu.

Yeni binaların erişilebilir olmamasına rağmen ruhsat alabildiğine de dikkat çeken Ramazan Baş, 7 Temmuz 2012 tarihine kadar erişilebilirlik önündeki eksiklikleri tamamlamayan ilgililere en temel insani hakları engellemekten haklarında suç duyurusunda bulunabilecekleri mesajını da verdi.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği üyeleri sık sık “Engelsiz Bir Hayat İstiyoruz” sloganını atarken, eylemin sonunda üzerlerine yaşadıkları sıkıntıları yazdıkları balonları gökyüzüne bıraktılar.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.