logo

10 Mayıs 2012

Polis ‘İşkence Suçu’ ile yargılanacak

Fevziye Cengiz Davası’nda Polis ‘İşkence Suçu’ ile yargılanacak

Fevziye Cengiz’i gözaltına alan ve karakolda şiddet uygulayan polislerin yargılandığı davada, mahkeme, sonunda, “işkence suçunun” söz konusu olduğunu söyleyerek dosyayı Ağır Ceza Mahkemesi’ne yolladı.

Nisan ayı başında çıkan bilirkişi raporuyla Fevziye Cengiz’in işkence gördüğünün ortaya konması üzerine alınan karar öncesinde 15 Şubat’ta görülen davada ise, polisler, “basit yaralama” suçuyla yargılanmış; mahkemenin “tehdit suçu” da olduğunu söylemesiyle görevsizlik kararı alınmış ve dosya, 12. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti. Cengiz’in avukatı Yıldırım ise, görevsizlik kararının doğru, ancak gerekçesinin yanlış olduğunu söylemiş; dosyanın aslında Ağır Ceza Mahkemesi’ne yollanması gerektiğini belirtmişti.

Neler yaşanmıştı?
16 Temmuz 2011 tarihinde, İzmir’deki bir gece kulübünde, kimliğini yanında bulundurmadığı gerekçesiyle gözaltına alınan Fevziye Cengiz, götürüldüğü Karabağlar Polis Merkezi’nde polis tarafından şiddet görmüştü. Bu olay üzerine Cengiz, polis hakkında suç duyurusunda bulunmuş; polisler ise, kendilerinin hazırladığı bilirkişi raporuyla olayı “arbede” olarak nitelendirerek yalanlamış; Cengiz’in dövüldüğünden bahsetmemişlerdi. Bununla da kalmayıp; polisler “o da bizi tartakladı” diyerek Fevziye Cengiz’den şikayetçi olmuş; “polislerin koluna vurduğu, ittiği, tırmaladığı ve hakaret ettiği” iddialarında bulunmuştu. Fevziye Cengiz’e de altı buçuk yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

9 Aralık 2011’de ise olayın görüntülerinin medyaya yansımasıyla birlikte, Cengiz’e şiddet uygulayan sivil polisler Hakan Yörük ve Beyit Sezgin ve Karabağlar Polis Karakolu memuru görevden uzaklaştırılmıştı.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.