logo

10 Mayıs 2012

Kadınlar İzmir’de de kazanacak

Tecavüze uğrayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi genç kadının davası bugün İzmir Bayraklı Adliyesi’nde görüldü.

21 Kasım 2010 günü İzmir Bornova’da Gökhan Muşmula ve Ali Yavaş’ın tecavüzüne uğrayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi genç kadının duruşması, bugün İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 18 aydır bekletilen Adli Tıp raporu bu duruşmaya geldi. Adli Tıp raporunda detaylı olarak tecavüze uğrayan kadının ruh sağlığının, cinsel saldırı sonucu bozulmuş olduğu anlatıldı. Başından beri suçlarını reddederek ceza indirimi almak için olmadık iddialar ortaya atan tecavüzcülerin avukatları raporu kabul etmedi ve tekrar değerlendirme istedi. Ancak mahkeme hakimi tecavüzcülerin yeniden inceleme talebini yerinde bulmayarak reddetti.

Savcı ağır ceza istedi
Duruşmada mütaala veren savcı, tecavüzcülerin suçlarının yasada nitelikli halden sayılmasını isteyerek, cezalarının ağırlaştırılarak verilmesini talep etti. Önemli gelişmelerin yaşandığı dava 6 Haziran’a ertelendi. 6 Haziran’daki duruşmanın karar duruşması olması bekleniyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu takip etti
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da, platformun üyesi olan kadın arkadaşlarının davası için adliye önündeydi. Duruşma öncesi yapılan eylemde tecavüzcülerin indirim değil ağır ceza almaları gerektiği vurgulandı. Platform adına Deniz Adıbelli’nin okuduğu basın açıklamasında, yürüttükleri mücadelenin kazanımlarla ilerlediği belirtildi. Kadın katillerine ve tecavüzcülere verilen ceza indirimlerini durduracaklarını açıklayan platform üyeleri, davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını bir kez daha belirttiler.

Kaynak: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.