logo

10 Mayıs 2012

İzmir, yeni bir fuar kazandı

İZFAŞ, ilk kez düzenlediği “PLASTECH” Fuarı ile plastik ve ambalaj sektörünü İzmir’de buluşturdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin fuarcılık şirketi İZFAŞ tarafından EGEPLASDER işbirliğinde düzenlenen, “PLASTECH – 1. Plastik, Ambalaj ve Teknolojileri Fuarı” açıldı. 13 Mayıs’a kadar sürecek fuara, 22’si yabancı 156 firma katılıyor.

İzmir Fuar Alanı’nda gerçekleşen açılış törenine, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu üyesi Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (İESOB) Zekeriya Mutlu, Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (PLASDER) Fuar Komisyonu Başkanı Metin Akçay, Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk, İZFAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Şakir Örs ve sektör temsilcileri katıldı.
Törende konuşan Dr. Sırrı Aydoğan, fuarın bu sene ilk kez düzenlenmesine rağmen yerli ve yabancı çok sayıda firmaya ev sahipliği yaptığını söyleyerek, “PLASTECH, ilerleyen yıllarda İzmir’in sayılı fuarlarından birisi olacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geri dönüşüm konusunda Türkiye’nin en ciddi çalışan kurumlarından birisi olduğunu söyleyen Sırrı Aydoğan, önce pilot bölgelerde başlayan, daha sonra ise 21 ilçeye yayılan projeyle plastik ve ambalaj atıklarının ayrı toplandığını, bu sayede geri dönüşümde çok ciddi aşama kaydettiklerini ifade etti.

Sektör temsilcilerine “İzmir’e yatırım yapın” çağrısında da bulunan Dr. Aydoğan, “Kim ne derse desin, İzmir gittikçe büyüyor. Yurtiçinden ve dışından büyük yatırımlar kentimize geliyor. Tüm sektörlerin ambalaj ve plastik sektörüne ihtiyacı var. Yatırımlarınızı planlarken İzmir’in bu avantajını değerlendirin” diye konuştu.

Sektör büyüyor
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu üyesi Ender Yorgancılar, sektörün gittikçe büyüdüğüne dikkat çekerek, “2011 yılında yüzde 10 büyüyen plastik ve ambalaj sektörünün kapasite kullanımı yüzde 76.5. İhracatı yüzde 23 artarken, ithalatı da yüzde 27 oranında artmış. Bu sektörlerin önümüzdeki yıllarda çok daha fazla büyüyeceğine inanıyorum” dedi. Yorgancılar, sektörde faaliyet gösteren firmaların yüzde 16’sının İzmir’de olduğuna dikkat çekerek, ilki düzenlenen fuarın önümüzdeki yıllarda daha da büyüyeceğine olan inancını vurguladı. Yorgancılar, son açıklanan teşvik yasasında enerji sektörünün yer almadığını söyleyerek, “Ekonomi bakanımızla teşvik yasasında bununla ilgili yeni bir düzenleme yapılması konusunda görüşmeler oldu. Çünkü hammadde, enerji ve işçilik maliyetleri bütün sektörleri ilgilendiren en önemli konular” diye konuştu.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, plastik ve ambalajın hayatımızın her alanında yer aldığını vurgulayarak, “İzmir’de böyle bir fuar düzenlenmesinden dolayı çok mutluyum” dedi.

Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk, “Türkiye, ham petrolden plastik ve ambalaja giden yolda mutlaka her noktada olmak zorunda. Özellikle güneş enerjisi gibi konularda, enerji konusunda plastik sektörü kilit rol oynayacak” diye konuşurken, EGEPLASDER Fuar Komisyonu Başkanı Metin Akçay da, İzmir’de böyle bir fuar düzenlemekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

10 ülkeden 156 firma
PLASTECH Fuarı’na, Ankara, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Uşak’tan firmaların yanı sıra ABD, Almanya, Azerbaycan, Brezilya, Çin, Fransa, Hollanda, İspanya, Japonya ve Tayvan’dan 22’si yabancı toplam 156 firma katılıyor. Yurtiçi ziyaretçilerin yanı sıra dünyanın pek çok farklı ülkesinden gelen profesyonel ziyaretçiler ile katılımcı firmaları buluşturacak fuar için Almanya, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Irak, Kosova, Makedonya, Mısır, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan’dan alıcı çalışması yapıldı. İzmir Uluslararası Fuar Alanı 2 ve 3 nolu hollerde düzenlenen PLASTECH Fuarı’nda, ambalaj, plastik, kauçuk, polyester, PVC kapı-pencere profilleri, boru üretim teknolojileri ve aksesuarları, geri dönüşüm sistemleri ve ekipmanları sergileniyor.

Profesyonel ve son tüketiciye açık olarak gerçekleştirilen fuar, 10.00 – 19.00 saatleri arasında gezilebilir. PLASTECH Fuarı’na paralel olarak İZFAŞ, PETKİM işbirliğinde seminer düzenlenecek. Konunun uzmanları, sektör temsilcileri ve akademik isimlerin katılacağı seminer ile fuar farklı bir boyut kazanacak.

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.