logo

İÜ’de üniversiteliler “Halkların Kardeşliği” dedi

İstanbul Üniversitesi’nde 2gün önce yaşanan saldırıya rağmen üniversiteliler, halkların kardeşliğini yükseltmeye devam etti, “Halkların Kardeşliği” şenliğinde buluştu.

İstanbul Üniversitesi’nde 7-8-9 Mayıs tarihlerinde İstanbul Üniversitesi ve Türk Ocakları ortaklığında “Bir düşünce hareketinin 100 yılı Türk Ocakları” sempozyuma  tepki olarak açılan “Halkların Kardeşliği” sergisine 8 Mayıs günü polis müdahale etmişti.

4 üniversitelinin gözaltına alındığı saldırı dün İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi önünde protesto edildi. “Üniversiteler bizimdir! Polise, faşiste, AKP’ye bırakmayız” yazılı pankart açan öğrenciler basın açıklaması yaparak “Tarihi boyunca bilim insanı yetiştiriyoruz iddiasıyla hastalıklı beyinler yetiştiren ülkemizde yaşanan pek çok faşist katliamda ve saldırıda Türk Ocakları’nın yarattığı zihin ve kadroların etkisi vardır. İstanbul Üniversitesi’nde bu etkinliğe ilgi olmayacağını bilen sempozyum düzenleme kurulu, sempozyumun açılışına BeşirAtalay’ı konuşmacı olarak çağırarak ilgiyi arttırmayı hedeflese de ilgiyi arttıramadı. İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin çok büyük bir bölümü etkinliğe katılamayarak faşist zihniyetin üniversitede yeri olmadıını gösterdi. Üniversitenin Türk Ocakları’yla bu dönemde ortak etkinlik yapması rastlantı değil tamamen AKP politikalarıyla alakalıdır.” dedi.
Basın açıklamasının ardından okula dönen üniversiteliler “Halkların Kardeşliği” adlı bir şenlik düzenlediler. Kürtçe, Lazca ve Türkçe türkülerin söylendiği etkinlikte tulum çalınıp halaylar çekildi. Edebiyat Fakültesi bahçesinde düzenlenen etkinliğe üniversitelilerin yoğun katılımı dikkat çekti.
Kaynak: Öğrenci Kolektifleri

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.